Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC

Zvazujem, ze si cast zisku poslem na moj ucet na SK. No ked to urobim asi, by som ho mal aj zdanit a pravdepodobne aj zaplatit do socialnej poistovne. Mate s tym niekto realne skusenosti?

V brzké době budu zakládat vlákno pro potřeby daňového přiznání za rok 2013 z pohledu české legislativy (nejsem právník) pro různé alternativy jak to vyřešit jako podnikatel, zaměstnanec i jako nezaměstnaný. Tento rébus řeším celý rok a blíží se den D:)

Už se to tady řešilo ve dvou vláknech z pohledu účetního a daňového poradce. Ale praktické zkušenosti se obávám budou získány až po podání DAP za letošek:)

Abych Ti mohl stručně a rychle odpovědět potřebuju pár vstupních údajů.

“Část zisku” - zisku z čeho? ze spekulování, z těžení, prodeje btc… náhodný zisk, pravidelný zisk čím konkrétněji tím líp

“asi, by som ho mal aj zdanit a pravdepodobne aj zaplatit do socialnej poistovne.”

Zdanit - možná za jistých okolností.
Sociální pojišťovna - možná za jistých okolností.

Vše záleží jaký je tvůj status - zaměstnanec, osvč, obzp, firma, nezaměstnaný.

Z dosavadního výzkumu mě osobně vyplynulo, že kdo na to má žaludek přijde po studiu souvisejících zákonů k tomu, že bitcoiny a veškeré příjmy s ním související nepodléhají žádné dani. Vyjímkou je pokud používáte v rámci podnikání bitcoiny pro platbu za vaše služby/zboží pak je to klasický příjem z podnikání podle §7 zákona o dani z příjmu.

Ti kdo chtějí mít čisté svědomí, klidné spaní a co nejméně komunikace s FÚ a FAÚ (který se k tomu postavil stylem každý kdo používá bitcoin je terorista a je okamžitě třeba je nahlásit a v tomto smyslu je “povinnou osobou” vůči nim prakticky každý podnikatelský subjekt), se pravděpodobně pokusí tyto příjmy zdanit podle §7, §8 nebo §10 ZOP. Při troše kreativity to lze naroubovat na současnou legislativu.

Ale osobně vycházím z toho, že co není zákonem zakázáno, je povoleno. A příjmy čistě ze spekulování s bitcoinem nebo prodej vytěžených bitcoinů podle mě nelze danit ani “dobrovolně” podle §7, §8 ani §10 protože zákon je vcelku konkrétní a nevidím tam nic o digitálních internetových měnách ani nic použitelného.

V tvém případě bych to viděl na §10 “náhodný” mimořádný příjem, z kterého se platí daň, ale sociální z toho neplatíš.

Jako úskalí svého dobrovolného nabonzování bych viděl v tom dokazovat FÚ “jak jsem k těm číslům přišel a kde jsou doklady o daných transakcích”

Pro svůj konkrétní případ jsem to vyřešil jednoduše, podkladem je výpis z bankovního účtu, částka která tvoří “zisk” se objeví v DAP pravděpodobně v §10 což bude sranda páč to bude nejvyšší částka ze všech ostatních příjmů:)

Nejvýhodnější je to zdanit v rámci příjmů z podnikání, ale pokud se chci živit jen spekulováním fakt si nejsem jistý jakou “živnost” mi na to doporučí na živnostenském odboru:) Obchodníci přes brokery a tradiční burzy to mají v tomhle mnohem jednodušší.

Jestli se nepletu, tak v Německu třeba žádné daně fyzické osoby neplatí za směnu BTC. Co je ale normální jinde ve světě, je u nás naopak :-). Takže mě taky zajímá, jak je to z pohledu soukromé osoby, normálního zaměstanance.

Každopádně nejdůležitější informace na kterou jsem zapomněl. Zisky do 15000 za rok nepodléhají nutnosti je jakkoliv přiznávat…

Mě ještě napadá, jestli maš velké pohyby na účtu, v rámci měsíce několik set tisíc, nekontaktovala tě již banka ohledně toho, čí ty peníze jsou? A tím pádem dokazování, že se nejdedná o praní peněz.

Záleží hodně na částce a tvých ostatních příjmech… U někoho se to v přiznání ztratí a u někoho jako u mě to přímo bije do očí a říká si o “kontrolu”:slight_smile: Navíc řeším jako soukromá osoba obrat na účtu větší než malý a dostávám se do kolize se zákonem o DPH a povinné registraci. Zatím jsem klidný že úřední šimel nebude mít šanci, prozatím jsem vyhrál každý spor. Ale přestává to být hobby a chci mít klidný spánek.

Ještě ne, ale čekám to každou chvíli a už jsem přemýšlel že jim to radši půjdu sám vysvětlit:)

Jen taková perla známý vlastní směnárnu a chodí do banky pravidelně vkládat a vybírat tržbu (má tam otevřený firemní účet) a v bance se ho ptali jak mají FAÚ vysvětlit že nepere peníze:D Big brother is watching you to si piš:)

V mojom pripade som zamestnany a mam aj zivnost.

Prijmi mam mensiu cast z tazby BTC/LTC/alt
Vaciu cast spekulacie s alt.

pokial ide o ciastku…zalezi kolko BTC/LTC necham vsadenych…no kazdopadne bude to asi viac ako je moj rocny prijem z inych cinnosti

Jako největší problém bych viděl v dokazování co je obrat, co je zisk a v tom že neplatí - každý příjem=zdanitelný zisk.

Pokud počáteční zůstatek na účtu je 100 Kč a konečný zůstatek je 10 000 Kč, tak i kdyby byl obrat miliarda, není co danit. Zejména pokud by ten obrat tvořilo tvých legálně vydělaných 10 000 Kč, které si budeš x krat denně přeposílat mezi svými dvěma účty… Mě třeba půlku obratu tvoří právě tyto transakce… No a co vždyť mi sami říkali v bance, že aby mi dali kontokorent tak musím mít nejdříve na účtu obrat… A když ho mám tak by chtěli bonzovat:D

Vyhlasujem zbierku na pravne a daňové poradenstvo pre SK. Nasledná analyza bude zverejnena na tychto strankach.

Moj vklad je 0.1 BTC

1 Like

Spekulace - tady bych viděli kolizi s §10, protože to rozhodně není nahodilý mimořádný příjem, ale pravidelná činnost za účelem dosažení zisku.

Nicméně pokud tyto zisky nesouvisejí s tvou živností (a kvůli účetnictví to lze těžko zpětně nějak “zdokladovat” vyhnul bych se i §7.

§8 bych neriskoval už vůbec:( A máme z toho pěkný hlavolam:) Vzývám všechny fundované odborníky ať zkusí nějak poradit.

Jedno kreativní řešení se samo nabízí…

"pokial ide o ciastku…zalezi kolko BTC/LTC necham vsadenych."
Tady v tomto bodě se dá zakouzlit tím, že k 31.12. si “vsadíš” pořádně tak aby nebylo co danit.

“no kazdopadne bude to asi viac ako je moj rocny prijem z inych cinnosti”

a tady může nastat pěkný průser, proto je dobré to všecko promyslet než někde něco oficiálně odevzdáš.

Daňových poradců kteří nikdy o btc neslyšeli je dostatek, sám mám kontakt na paní co dělala na FÚ a dělá účetnictví a daňové poradenství a ani by mě to asi nic nestálo, vyřešil bych to servisem pc zdarma:)

Problém je, že jejich pohled na věc a pohled úředního šimla bude odlišný a oni za svoji radu zinkasují peníze, ale riziko pořád poneseš ty, jen s lepším pocitem, že máš názor odborníka:(

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-07-2013-a.html

Zkus si pročíst §1 - §11, zejména §6, §7 a §8

při letmém studiu by to šlo naroubovat s trochou odvahy jako §8 odst. k) příjmy z derivátových operácií:D

najblizsie je k tomu:

§ 8 Ostatné príjmy
k) príjmy z derivátových operácií,

ale aj tak som skor za fundovanu odpoved od skuseneho pravnika + uctovnika na ktoru sa tu spolocne vyzbierame…

kazdopadne pre istotu si tento rok este na ucet neposlem nic a na silvestra vsetky $ a € premenim na BTC a o 0:15 naspat. To sice moj problem docasne vyriesi no buduci rok sa uz tomu nevyhnem.

edit: vidim ze sme to zhodnotili rovnako :slight_smile:

jeden způsob který by ti mohl vyhovovat by tu byl… Kromě toho co jsi právě napsal. Tohle nemám úplně ověřené, ale tuším daňový poradce, který zpracuje daňové přiznání za tebe má možnost podat přiznání později a myslím že je za své rady trestně odpovědný… Takže můžeš svůj problém delegovat na něj. Jen to bude stát asi pěkný balík.

Neverim, ze jednoducho najdem danoveho paradcu ochotneho riesit BTC… preto ma napadla ta zbierka. Ak by aspon 15 ludi dalu sumu ako ja(0.1) vyzbierame dost penazi na pravnu analyzu s ktorou sa budeme moct ohanat pred danovakmi.

Dobrý nápad, dám také 0,1 BTC, ale pro CZ :slight_smile:

Pozitivní zpráva je, že aby po tobě nějaký úřední šimel mohl něco chtít, musí pro to mít oporu v zákoně - která není a je to napadnutelné. Pokud si dokážeš obhájit, že “není co danit” tak nebudou mít co řešit.

Osobně se chytám jediných oficiálních vyjádření, které jsou k dispozici od ČNB a od FAÚ a a ni z jednoho nevyplývá nic o danění.

Nejtěžší nebude dokázat že není co danit, ale že nejsi terorista:D

Navrhoval bych sbírku sjednotit pro cz/sk verzi. Ale jinak ať je sranda, přidal bych 0.05 btc na cz verzi.