Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC

Tema blokace v uctu v bance rozdeleno sem: https://staker.cz/forum/showthread.php?s=&threadid=1869

Drzte se zde prosim tematu a to je zdaneni kapitalovych zisku z nakupu a prodeje bitcoinu.

Mal som sedenie s pravnikom a podla jeho nazoru bitcoin nepodlieha zdaneniu, ale ak si danovy urad povie ze to spada pod ostatne prijmi, derivatove operacie, ostava len sudny spor, ktory bude trvat roky…
Ak si bezny clovek posle na ucet vacsiu sumu a tu nasledne zdani aj tak moze ocakavat danovu kontrolu.
Bolo to len predbezne sedenie a pripravuje hlbsiu analyzu daneho problemu.
Kazdopadne rada je nevyberat nic ak sa bojite danoveho uradu a cakat kym sa na to najde vhodna legislativa…

Sice starší téma, ale rád bych se přidal. Chci začít těžit ve větším (10-20 tisíc+ měsíčně) a budu si na to dělat živnosťák. Ale nějak se nemohu s nikým domluvit, jaký druh podnikání by to měl mít. Četl jsem tady na foru (i v jiných tématech), že to strkáte do všech možnách skupin (ostatní IT služby apod)…poradí někdo, pod jaký druh bych to měl nacpat, ať mám klid? Díky

v podstate dve moznosti - mimo 1 az 3, IT sluzby anebo prijmy z kap. majetku/investice

Ok, díky :slight_smile:
5a77c9d990c30

Příjmům z kapitálového majetku/investic bych se raději vyhnul… V zákoně o dani z příjmu jsou tyto příjmy velmi přesně specifikované a bitcoin do toho určitě nespadá. Jde to - jen v případě prokazování těchto výnosů (účetní doklady) bys mohl těžce narazit.

Pokud chceš jen těžit, tak je to jednodušší (IT živnosták) - máš faktury na pořízení strojů (prokázání nákladů). Ale opět s prokazováním příjmů - výnosů z těžení opět může nastat problém s účetními doklady. V praxi se však zřejmě za svůj život s kontrolou nesetkáš - dokud Tě někdo závistivý nenabonzuje:)

Osobně mám živnosťák, ale přesto jsem stále nenašel způsob jak do něj zakomponovat příjmy čistě ze spekulací, aniž bych riskoval průser při případné kontrole. Současný právní stav je takový, že bitcoin (aneb digitální měny jak to nazává MFČR) v zákonech nijak nefiguruje - není tedy důvod tyto příjmy přiznávat ani danit (dokud nebude stanovena přesná metodika výpočtu). Nicméně jediný způsob jak vyřešit problémy s “účetními doklady” mi připadá řešit to všechno přes bankovní účet - a jeho výpisem tyto chybějící doklady nahradit (hodně štěstí s vysvětlováním a prokazováním, že tyto částky nějak souvisí s bitcoinem).

Podle ministerstva financí je vše spojené s bitcoinem rizikové. Bitcoin=podezřelé transakce=potencionální praní peněz=potencionální financování terorismu=podezření na prodej nelegálního zboží (drogy, zbraně…).

Už proto bych své legální podnikání nestavěl na “příjmech z bitcoinu”. Ale raději to nějak zamaskoval, jako běžné poskytování služeb. Prostě aby si to nikdo nemohl spojit s bitcoinem, akorát tím na sebe připoutáš zbytečnou pozornost kontrolních orgánů.

Díky za info. Přesně tak to mám v plánu. Samostatný účet, kam mi budou chodit peníze za prodej bitcoinů na burzách a to bude můj jediný příjem.
S tím důvodem to není takhle jednoduché - pokud máš soustavné příjmy nad 20 tisíc ročně, tak to musíš prostě zdanit jako příjem.

Jen ještě problém, zda to dát (výdajové paušály) do skupiny Ostatní živnosti a nebo do nejnižší skupiny 40%. Jelikož to právě nejde nikam 100% napasovat, je to pak na případné kontrole, co jak uzná a asi teda bude bezpečnější mít nižší než vyšší. Ono ty daně stejně po odečtení slev nejsou nijak závratné a na sociální a zdravotní to vliv v mém případě stejně nemá.

Skupiny paušálů (pro přehled a kdyby to někdo hledal):
60 % z příjmů z ostatních živností (podle odstavce 1 písm. b) s výjimkou příjmů ze živností řemeslných),
40 % z ostatních příjmů (podle odstavce 1 písm. c) nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. a) s výjimkou příjmů podle odstavce 6, a nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. b) až d); sem spadají například příjmy z autorských práv).

//EDIT: Tak jelikož na to budu mít živnostenský list, tak pak jde o živnost a platí těch 60.

Pro spekulanty je nejjistější cesta nakoupit bitcoiny v Německu, rok držet a poté prodat=osvobozeno od daně z příjmu.

Ještě jsem koukal, taky by to asi šlo zařadit pod:
80. Výroba, obchod a služby jinde nezařazené

Mas k tomu nejaky odkaz? Odkud cerpas toto info?

Proč si to myslíš? Mně to přijde v zákoně vyjmenované tak obecně, že by se na to IMHO dal Bitcoin napasovat: http://zakony.kurzy.cz/586-1992-zakon-o-danich-z-prijmu/paragraf-8/

Navíc jsem teď narazil na tohle: zveřejnila to přímo ČNB 27. 01. 2014 na svých stránkách, i když už je to dokument z EU už z prosince: http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/dohled_financni_trh/novinky/download/EBA_2013_varovani_bitcoin.pdf

Píše se tam:
Mohou vám vzniknout daňové povinnosti
Je třeba mít na paměti, že vlastnictví virtuálních měn může mít i daňové dopady, jako je daň z přidané hodnoty nebo daň z příjmu z kapitálového majetku. Při používání virtuálních měn byste měli zvážit možnost, že tyto daňové závazky platí i ve vaší zemi.

Je to sice psané pro celou EU, ale při případné kontrole by tímhle snad také šlo argumentovat, že je to kapitálový příjem více než cokoli jiného.

testovaciprovoz:

Kapitalovy prijem to je urcite bez debat (samozrejme kapitalovy v uvozovkach, v zakone je to minimalne pod “ostatni prijmy” - paragraf 10)… A ucetni doklady preci nejsou problem - staci poridit vypis obchodu napr. z burzy a krizove ho podlozit vypisem z bankovniho uctu.

Nevim v cem bys mel “tezce” narazit. Cely to dramatizujes a pritom je to snadne. Navic se tomu dle zakona “vyhnout” nelze, takze tu ani neni jina alternativa.

carlos: např. tady http://www.faz.net/aktuell/finanzen/meine-finanzen/steuertipps/steuertipp-steuern-auf-bitcoins-12711783.html

Gewinne aus Anlagen in Bitcoins sind steuerpflichtig, wenn diese innerhalb eines Jahres angeschafft und wieder veräußert werden. Dann liegt ein privates Veräußerungsgeschäft vor und der Gewinn unterliegt dem persönlichen Steuersatz.

Teď to nemám po ruce, ale dva měsíce zpátky jsem našel nějaký článek kde byly i konkrétní zákony a paragrafy

Já jsem úvahy o tom ročním testu držení k osvobození od daně z kapitálových zisku zaznamenal, ale už nikoliv tu konkrétní aplikaci v zákoně (nevím zda k ní skutečně došlo)… Proto se ptám.

Něco přímo od zdroje je tady, návod pro obchodníky na bitcoin.de jak se vypořádat s daněmi za rok 2013:
https://blog.bitcoin.de/steuern-fuer-bitcoins

Myslím, že jsem to našel ten původní zdroj o kterém jsem psal:
http://www.cmshs-bloggt.de/bankrecht/die-behandlung-von-bitcoins-nach-deutschem-recht/

Privates Geld und Steuerrecht
Das Bundesfinanzministerium ordnete Bitcoins als „privates Geld“ ein, da sie auf der Grundlage privatrechtlicher Vereinbarungen als Zahlungsmittel im multilateralen Verrechnungskreisen eingesetzt werden können. Aus einer steuerrechtlichen Perspektive bedeutet dies, dass der Tausch von Bitcoins in Euro generell einkommensteuerpflichtig ist, weil der Tausch gemäß § 22 Nr. 2 des Einkommensteuergesetzes (EStG) als Einkünfte aus privaten Veräußerungsgeschäften angesehen werden.
Da Bitcoins jedoch auch als Einkünfte aus anderen Wirtschaftsgütern gemäß § 23 Abs. 1 Satz 1 Nr. 2 EStG klassifiziert werden, kann momentan davon ausgegangen werden, dass der Tausch von Bitcoins in Euro nach einer Haltefrist von einem Jahr steuerfrei ist. Dies ist ein deutlicher Vorteil im Vergleich zu Einkünften aus Kapitalvermögen. Nichtsdestotrotz werden sich die Finanzbehörden damit beschäftigen müssen, wie der Veräußerungsgewinn bei sukzessiv angeschafften und wieder veräußerten Bitcoins vom gleichen Depot zu bewerten ist.

Čerstvé vyjádření ČNB k obchodování s bitcoinem ze včerejška. Prakticky nepřímo odpověděli na to, že bitcoin nelze zdanit, jelikož se na něj nevztahují žádné zákony (v ČR)… Odpovídá to vyčerpávajícím způsobem na otázku zda je k obchodování s bitcoinem potřeba “povolení” od ČNB.

http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/obchodovani_s_bitcoiny.pdf

Z dokumentu:
Co se týče informací v médiích o uznání bitcoinu za “soukromé peníze”, jednalo se o vyjádření německého ministerstva financí pro daňové účely, toto vyjádření přitom výslovně uvádí, že bitcoiny „nejsou elektronické
peníze ani zákonné platidlo, a proto nemohou být klasifikovány jako devizy ani jako valuty (cizoměnové oběživo).“, místo toho je označuje za „zúčtovací jednotku“, což je institut německého práva, který nemá
v českém právu ani právu EU obdobu.

Laicky řečeno - právně bitcoin neexistuje, není tedy předmětem daně z příjmu ani nepodléhá dohledu ČNB.

Perlička z konce dokumentu:

Závěrem dodáváme, že povolení ČNB není potřebné ani k přijímání úhrad
zboží a služeb prostřednictvím bitcoinů. Je však třeba upozornit, že soustavné odmítání tuzemských bankovek a mincí by mohlo naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožování oběhu tuzemských peněz podle § 239 odst. 2 písm. a) trestního zákoníku, který stíhá toho, kdo bez zákonného důvodu odmítá tuzemské peníze.

Zrovna zítra jdu opět na živnosťák, dost se to hodí, díky :slight_smile:

v podstatě se ti to nehodí vůbec, finančáku vůbec nemusíš říkat kolik bitcoinů máš, stejně si to nezjistí, problém je, když ti přilítnou na bankovní účet dolary, to už je příjem, který ti zdaní.