Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC

Díky za odkaz.

Autoři v podstatě potvrzují to co jsem psal v tomto vlákně (sám už jsem to konzultoval s účtaři už kdysi a nic se na tom za ta léta nezměnilo).

Také ale připomínají věc, kterou osobně beru za samozřejmou ale asi je dobré si ji připomenout: odvodu daně z příjmu se nelze vyhnout tak, že kryptoměnu nesměníte za fiat, ale za nějakou jinou věc (např. zboží). Tj. kdybyste si ze svých poctivých zisků přímo za bitcoiny koupili na Alze novou Teslu, tak samozřejmě ta Tesla je váš příjem a musí se zdanit :slight_smile:

Předpokládám, že by nikoho nenapadlo, že to je cesta jak se dani z příjmu vyhnout :smiley: … narozdíl od autorů čtenáře nepodceňuji :thinking:

Toto téma prosím držme pouze v rámci daně z kapitálových zisků.

Co se týče těžby z pohledu účetnictví na tu již máme separátní téma:

Ještě kvůli prolinkování přidávám jeden relevantní tip:

Tak Babišova vláda bez důvěry sice tvrdila, že nechce zvyšovat daně, ale už je to tady… a s pořádným levicovým zdaněním bohatých. Doufejme, že tato změna plánovaná na 2019 v parlamentu neprojde.

Vyšší daňová sazba by se projevila i u příjmů z kapitálu či pronájmu (jde o příjmy podle § 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů). Ministerstvo financí […] navrhuje zvýšení základní daňové sazby z 15 na 19 procent. Úřad dále počítá se zrušením takzvané solidární přirážky pro lidi s příjmem nad čtyřnásobek průměrné mzdy. Na ty by nově platila sazba daně ve výši 24 procent.

Podobně mohou daně vzrůst těm, kdo vydělali třeba na akciích, které drželi méně jak tři roky. Po této době je kapitálový příjem od daně osvobozen. Změna může výrazně dopadnout i na lidi, kteří obchodují s virtuálními měnami. U bitcoinu a jeho alternativ navíc neplatí tříletá lhůta pro osvobození od daně. Zisky z virtuálních měn se podle výkladu finanční správy daní vždy. I na ně by se nově tedy aplikovaly vyšší sazby.

Najednou si někdo všimnul, že se blíží zaplacení daně :sunglasses:.

Finanční správa: Výnosy z těžby a prodeje bitcoinů zdaňte.

Výnosy z těžby kryptoměn podléhají dani z příjmu, tvrdí finanční správa.

1 Like

Nerozumím této větě:

Pro daňové přiznání lze podle správy použít například přepočet z amerických dolarů, který uvádí řada burz obchodujících s virtuálními měnami, například Btc-e nebo bitStamp.

K čemu mi to při vyplňování daňového přiznání bude?
A další věc … co když mám dolarový účet a nepřevedu to na Kč? Budu platit DPFO v USD? Nebo podle kurzu? K jakému datu? K jakému kurzu?

1 Like

Dobra otazka…

Podle mne okamzik prevedeni BTC na USD je rozhodujici.

Pokud mas dolarovy ucet tak se dle ucetnich pravidel pouziva kurz CNB stred zrejme tedy asi k tomuto datu… (jeste zkusim overit)

V podstate ani nemusis mit dolarovy ucet v bance, teoreticky uz v okamziku kdy ti misto BTC na bitstampu naskoci USD je potreba danit.

https://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.jsp