Zainvestuji vyvoj FPGA mineru

Zdravim vsechny,

uvazuji nad zainvestovanim vyvoje FPGA mineru. Pokud je zde nekdo, kdo by mel zajem a hlavne zkusenosti, necht se mi ozve do SZ.

Zajima mne predevsim hruby cenovy odhad a cas nutny k vyvoji prototypu.

Myslím, že to by zajímalo více lidí …
Že, Ramirezi? :slight_smile:

A má to cenu? :confused: Nikdy se nedostaneš na nějaké rozumné částky.

Ono je vývoj a výroba.

Vývoj po HW stránce vidím tak na (hodně skromně) 30 000 Kč (tedy vzít nějaké FPGA udělat desku ozkoušet to popřípadě vyladit a udělat finální desku).

Poté nějaký SW vývoj. Tady to je horší, zde to bude tak kolem 50 000Kč. A to je hodně asi podstřelené. Pokud člověk nebude krást a brát nějaké hotové prvky. Kdyby to někde okradl a použil již nějaké hotové části, tak to může slézt, ale i tak to nebude prdel.

No a pak nějaká výroba. :slight_smile: Vyrábět 10 kusů nemá cenu, to chce aspoň 1000 a tak jestli jedna deska bude stát 5000, tak si to spočítej… Ale tak to už by člověk věděl, že to bude a jak fungovat a už by mohl udělat předprodej a z toho to zaplatit. Ale jestli máš na investici tak 100 000 Kč na vývoj, tak by se o tom dalo bavit.

A to budeš u FPGA, kde jen s těží při jednom čipu přesáhneš 200Mhs/s (co jsem tak koukal, našel jsem i nějaké lepší kousky, ale to už zase cena toho čipu ku výkonu byla přemrštěná).

Jsou to jen moje odhady. V oboru jsem se už nějakou chvilku nepohyboval. Další věc je, jestli to musí mít certifikace. To pak v klidu vyplajzneš 200 000 Kč za jeden test. :wink:

Nemá cenu investovat do FPGA, když tu, snad co nevidět, budou ASIC čipy za pár Kč s 10x menší spotřebou než jsou FPGA.

Jedna deska v kusovce cca 4000-5000 ano,
Ale už při cca 30 je cena úplně někde jinde. :slight_smile:

dá se vzít idea z nějakého GPL řešení a dodělat. Popřípadě navýšit počet čipů na desce se společným řízením, čímž zlepšíš poměr čip/deska respektive Hash/deska. :slight_smile:
Jsou FPGA třeba 1000 krát lépe postavená než Spartan 6, přitom cena je jen několika- či stonásobná. :slight_smile: Jenže Spartanů je za 5$ plná lopata …

Nejsem odborník na FPGA, nejsem ani vývojář SW, ale podle základních parametrů čipů Virtex a Kintex lze vyčíst pár věcí, které by mohly znamenat lepší výkon při stejné nebo velice obdobné náročnosti zpracování desky a napájení.

No, kdybych něco takového vyvýjel, tak bych šel cestou modulární. Tedy nějaká základní deska, kam budeš moc nastrkat třeba 10 modulů po 4 FPGA čipech. Cenově se pak dostaneš na lepší částky než když každá bude mít své napájení a USB rozhraní …

Každopádně kdyby člověk odkoupil byť 100 kusů od nějakého výrobce co to vyrábí teď, tak se také dostane na krásné částky.

jj, něco jako modminer :slight_smile:
akorát by nemusel tak svítit :slight_smile:
ale myšlenka se základní deskou s napájením a řídící logikou je fajn :slight_smile:

Priznam se, ze si hraju s vyvojovym prostredim pro Spartan6. Mam funkcni Sha256 jadro. Zbyva paralelizovat a obalit to ridici logikou a pridat jadro pro seriovou komunikaci.
Soucasne si hraju s vyvojovym software pro PCB. Mam navrzeny 3,3V a 1,2V zdroje pro FPGA. Tady se ale ucim od nuly, takze to bude pomalejsi.
Pokud mi chces zaplatit soucastky, ktere znicim a vyrobu PCB, branit se samozrejme nebudu. Otazka je, co za to chces? A nebude to do tydne.

Moje idea je udelat nejprve jednocipovou desku, poradne ji odladit a pak teprve udelat desku s jednim ridicim cipem, na kterem bude poveseno x (10,20, … ) vypocetnich cipu.

Edit: hruby cenovy odhad? vyroba vzorku PCB me prijde odhadem na 4000,- nepocital jsem soucastky, nevim za kolik poridim spartana, psal jsem cinanum dotaz na cenu, zatim se neozvali, asi maji svatek prace.
Casovy odhad? No, studentik jsem byl pred mnoha x lety, ted mam rodinu a praci, takze chapes … vyvoj, kdyz mam cas.

docela se myslenkou na vlastni fpga intenzivne zabyvam a nevidim to tak cerne :slight_smile:

je k dispozici lancelot a icarus, z toho se da hodne okoukat, neni to vyvoj od nuly

lancelot i icarus je opensource, da se tam hodne naucit i pouzit, bohuzel (pro mne) to je psane ve verilogu a ja zacal s vhdl …

Pri opakovane vyrobe se s deskou dostanu cca na 500,- + cena soucastek a jejich osazeni

myslim, ze soudruzi s ciny a nasledne kopirovaci z celeho sveta prehledli jednu malickost (alespon podle zdrojaku icaruse) a vykon se da zvednout … ale zatim nebudu prezentovat jak, musim si to overit.
edit: pokud se nepletu, tak avalon cip ma mit vykon 280MHs …to zas neni az tak moc jinde …

na certifikace kaslu :wink:

Samozrejme, pokud bys na to zamestnal = zaplatil tym vyvojaru, ceny by byly jinde, nez kdyz si s tim hraju po vecerech ja.

@8milan8: jako uživatele modulu pro BTC mne něco jako atest bude zajímat rozhodně méně, než hodnota čísla před řetězcem “MHash/s” :slight_smile:

Jasan, to bylo spíše takové navrch. :slight_smile:

Diky za podnety.

Co se tyka vyvoje, predstavuji si to vylozene jako projekt, tzn. dame si nejaky orientacni timing na jednotlive faze a k nim take orientacni rozpocty.

Dale vzhledem k tomu, ze cas bezi (asi netreba vysvetlovat), tak reseni vyvoje po vecerech neni asi uplne vhodne. Predstavoval bych si nekoho, kdo na tom zacne opravdu intenzivne delat, protoze je mi jasne, ze to neni otazka tydne. Je mozne se samozrejme domluvit i na dvou vyvojarich - jeden udela to a druhy ono.

Rozpocet na vyvoj jsem odhadoval cca max 100k, jak pise 8milan8.

Co se tyka smluvnich podminek spoluprace, tak samozrejmosti je nejaka smlouva mezi nami - ja zaplatim vyvoj a vyrobu, chci vlastnit know-how, pro vyvojare se nabizi moznost nasledneho partnerstvi v projektu a podilu na zisku, at uz pouze z tezby v nasi vlastni rezii nebo i pripadnem prodeji hotoveho reseni do end-user sektoru.

:slight_smile:
Divej, pokud bych to mel brat jako zamestnani, fajn … ale nezaplatis me :slight_smile:
Svuj volnej cas hodnotim podle ceny, kterou za moji praci plati zamestnavatel + nasrani me zeny, ze me uz neuvidi vubec + ja neuvidim svoji rocni dceru … takze tech 100k bych videl tak na mesic :)))

Heh, jestli to za mesic das do kupy se vsim vsudy, tak jsme domluveni, vem si dovolenou a … :slight_smile:

Ne, ale ted vazne - ne, ze bych mel neco proti praci po vecerech a manzelce (oboji znam velmi dobre), ale jde mi primarne o cas realizace.

Edit: nasranost zeny primo umerne klesa s mnozstvim penez donesenych domu :slight_smile:

@ramirez: má pravdu, předsedo :slight_smile:
kdybys jí to podal tak, že teď tři měsíce žádný víkend, sex jen jednou týdně max. 20 minut … … a pak 3 týdny u mooooře :slight_smile: ne v chorvatsku, ale o kus dál … :slight_smile:

Jj, jako kdybych rozuměl více FPGA, vykašlal se na školu a v práci nechtěl dále pracovat, tak do toho jdu. :slight_smile: Ale takhle to je pase. :confused: Zkus spíše oslovit nějakou firmu. Třeba http://www.asix.cz/ se tomu věnuje celkem dost. Jen nevím jaká je s nimi dohda no. :confused: Ale za to jim napsat nic nedáš a je to firma, takže s nimi můžeš dohodnout timing popřípadě nějaké penále a tak.

@Ramirez, odkud jsi? Kdybys mi udelal "uvodni skoleni ohledne nastroju na FPGA tak jsme schopny se do toho docela oprit. Momentalne jsem bez prace… a to pomahani na 10C.cz me nejak nevytrhne…

Jinak, nejaci nemci (tusim) tlacej ze ZTEXu okolo 260Mhs jen zmenou bitstreamu za svuj vlastni…
Pak je jeste otazkou FPGA+DDR ram (scrypt)

Ostatne, i s tech “nasich” ZTEXu jde jeste neco vymacknout “pretaktovanim”, ale asi bych musel hodit v prvni rade lepsi chladic…

@bsir: čemu říkáš “lepší chladič” ? :slight_smile:
jaký je vlastně ten originální? …
pošli info a fotky na “fido1968@seznam.cz”

@fido1968 mas mail.
5a77812c9d508

@bSir: ja jsem z Trebice. Mno, skoleni, ja sam se ucim za pochodu. Muzu ti poskytnout vyvojove nastroje, at je nemusis hledat a nejake zdrojaky k nastudovani.
BTW ptal jsem se te jinde, ale asi jsi to necetl: mas nejaky kabel k programovani tech ztexu? pokud ano, co je to zac?