Vyplatí se těžba? Elektřinu neplatím

Ahoj všem, mám plně k dispozici místo v serverovně, tzn. možnost odebírat v podstatě neomezené množství elektřiny, perfektní chlazení. Vyplatí se za těchto podmínek nakoupit grafárny a začít to dolovat? Není problém mít stálý odběr i několik kilowat, jde o obří datacentrum (cca 400 plně obsazených racků) jehož jsem správcem a jeden, dva servery navíc nikoho nevytrhnou. Měsíčně se zde odebere elektřina za asi milion a půl, tedy spotřeby několika grafáren si nikdo nevšimne.

NE, leda by ti někdo věnoval i ty grafárny, nebo jsi byl ochoten riskovat vzestup měn jako VTC, UTC minimálně 5x v následujících měsících a letech. To se stát může, ale také nemusí (BTC nahoru asi půjde, lze se přít jak moc, ovšem jak na tom budou dnešní altcoiny, těžko říci, těžba vyšla z módy). Hlavní problém je ten, že coiny už ani nedovolí si je nasyslit, jakmile se nějaký propadne v ceně, sníží těžené množství (třeba UTC tak zareagoval na dump).
Jakás takás možnost je hromadně těžit nové PoW - PoS coiny, ty ještě z módy úplně nevyšly, ale je to řehole to pořád přepínat a už jim taky zvoní hrana, je jich moc. Osobně grafiky pouze prodávám, začal jsem těmi se 2 letou zárukou, 3 leté budou následovat, to generuje tak málo, že těžba nedorovná pomalu ani pokles ceny grafické karty během morálního a fyzického stárnutí.

Těžba se už vyplatí jen s cizí grafikou, např. kdo staví počítače, tak je to výborný burn test + těžit na těch, co jsou stále skladem než je někdo objedná (na aukro je dávám po jedné, nechci aukci přehltit).

Hm, zajimave… diky za odpověď, o těžbu jsem se zajimal naposledy před dvěma roky, od te doby se koukam hodne zmenilo. Nejaka jina moznost tezby? usb minery nebo něco podobného? Premyslim jak vyuzit potencial obri serverovny zdarma. Snad jedine obri pěstírnu marihuany, ale to by zase neproslo v praci, serveru si nikdo všímat nebude :smiley:

Můžeš tu trávu pěstovat po dvou rostlinách v bigtowerech :smiley:

Moja skusenost je ze ked vsetci hovoria ze tazba sa neoplati tak nastala spravna doba znova tazit :slight_smile:

Ak neplatis elektriku tak kup teraz HW nechaj ho tazit par mesiacov a ked nastane dalsia bublina HW predaj. Myslim ze X11 coiny caka svetla buducnost :slight_smile:

Kdyz je elektrina zadara tak nakoupit levne hw od tech co se ho zbavujou… a doufat ze to vyjde. Ale jisty to neni :frowning: Coinu je moc a je v tom ted desnej bordel…

Problém je ten, že pokud se má hovořit o aspoň nějaké návratnosti, tak je třeba připočíst čas, který stráví prakticky obden neustálým přepínáním, registrací na bambilionu poolů, nakládání s tucty různých shitcoinů… A i potom nejspíš vyjde rovnice, že to, co možná půjde chvíli nahoru, bylo ve finále levnější koupit ve správnou dobu. Nákup od těch, co prodávají, je správnou úvahou, na aukru je toho dost, většinou bezvadných karet, kde majitel má dávno splacenou ROI (z listopadu, prosince a ledna), defacto kvalita aukro karet je jedna z nejvyšších v historii, ale i s elektřinou zadara pořád zbývá investice do zdroje, pamětí (hodně paměti) a tímpádem i desky atd. A pokud tady počítáme s ROI třeba 2-4 roky, tak hardware se odepíše daleko víc než u těch, co ho prodávají zánovní.

Samozřejmě pokud dotyčný bude třeba věřit v X11 coiny, tak nemá co řešit, nakoupit ekvipáž, natěžit a DOUFAT. A já když budu mít stejný dojem, tak si je za pár bitcentů koupím taky. Jenže od té doby co se mi setínky, desetinky a celé BTC kupí v peněžence, protože kurz považuji za nízký, chce se mi je prodávat čím dál tím méně natož směnit za nějaký shitcoin.

Diky za komentare, v rovnici je spousta neznamych, nez aby to slo jednoduse spočítat. Ještě uvidíme…