Vliv měnové zásoby Bitcoinu na alternativní kryptografické měny

Carlos kdysi naznacil, ze by ho zajimala moje bakalarka na tema v predmetu. I kdyz po precteni abstraktu a uvodu ho chut mozna prejde (prece jenom, je to 30 normostran stredne sofistikovanyho anglickyho textu), mozna si jeste nekdo bude chtit uvod a treba i zaver precist.

THE IMPLICATIONS OF THE PREDETERMINED FINITE MONETARY BASE OF BITCOIN ON ALTERNATIVE CRYPTOGRAPHIC CURRENCIES

Abstract

The cryptographic currency market has developed considerably since Bitcoin’s inception in 2009, and now has the ability to affect real-world economies. Some economists believe that certain forces (e.g., network effects, switching costs, government restrictions) prevent nongovernment monetary systems to occur. However, the recent growth of cryptocurrencies reveals that they have the potential to challenge the status quo of government-issued money systems. This study examines the forces that could potentially lead to the establishment of a money market leader, and then uses the findings to assess the impact of Bitcoin’s monetary base on Bitcoin itself, as well as on alternative cryptographic currencies. Results reveal that Bitcoin’s economic parameters were useful in the initial adoption of the currency; however, these parameters limit the cryptocurrency to work as an alternative to fiat money.

A zbytek uz tady: https://docs.google.com/file/d/0B6IyNaO3yNICYkFDckJaTTBXY1k/edit

Parada, hned si to zaradim do Must Read :)) Diky

Super potrava pro mozek!

Zatím jsem v půlce ale už se mi hromadí poznámky v hlavě… tak jen pár nápadů a komentářů…

Teorie preference likvidity je jasná, otázka je jak z pohledu fiat vs. kryptoměny bude fungovat Greshamův zákon. Jelikož fiat je díky inflačním tlakům stále “overvalued”, teoreticky by to mělo vést k tomu, že BTC zmizí z cirkulace a lidé jej budou hromadit. [quote]
“Bad money drives out good”


[/quote]

Moc se mi líbí jak strašíš vlády: “The more the governments’ decisions raise Bitcoin’s real transaction costs, the more Bitcoin will be used only in activities with high profit margins and high risk (e.g., drug trade, illegal hazards, etc.) where its pseudo-anonymity is the most important competitive advantage.”

Hodně dobrá část je shrnutí přístupů k měnové bázi. Trochu nesouhlas: dle mého je typ systému bankovních rezerv (plný, částečný) irelevantní, dokud je možné vydávat IOU (I owe you) a transferovat je dál. To vede k “vzniku” nových peněz v oběhu (resp. nejsou to fyzické coiny ale převoditelné pohledávky).

Nebál bych se podložit (nebo podrýt) teorii, která je v základu fungování centrálních bank: “to formulate and implement monetary policy directed to the economic objective of achieving and maintaining stability in the general level of prices.”

Přesně jak píše Friedman (“financial innovations are themselves able to arrange satisfactory money supply increases, even if the monetary base remains constant due to the changes of velocity of money that such innovations bring.”), podle mne je třeba úplně předefinovat peněžní zásobu (money supply) právě s ohledem na vysokou transakční rychlost (u cryptocoins se pomalu blíží nekonečnu) a teoreticky i dělitelnost (u cryptocoins též se blíží nekonečnu). Není tedy problém s fyzickým nedostatkem jednotek či dokonce bankovek a na zvládnutí stejného objemu transakcí v ekonomice je potřeba méně jednotek díky vysoké transakční rychlosti.

Je to super inspirace, jdu si dočíst zbytek…