Úvaha o tom co je to Bitcoin

Co je to vlastně Bitcoin? Je to jen moje úvaha založená na určitých zkušenostech.
K počítačům jsem se dostal v roce 1983 kdy na střední škole jsem se dočetl že někdo vzal ZX81 a zabudoval ho do trabanta a měl počítač v autě. To mě chytlo tak, že pak na vysoké jsem nastoupil do kroužku výpočetní techniky kde jsme dováděli s PMD85 a IQ181. V roce 1988 jsem si koupil ZX Spectrum +. To na co jsem to požíval byly jednak hry a pak i zkoušky výpočtů, Tak třeba na PMD85 jsme měli výpočt toho jak se šíří kouř podle větru a toho co se zapálí, na svém “pc” jsem pak měl GROS což byl grafický rozhodovací program. Nic podobného jsem pak už nikde nenašel. Škoda, pro managery by to bylo k nezaplacení.
Později jsem pořídil 486dx4 a to už byla mašina. Měl jsem satelit s motorem. Výměnou za první pentuim jsem pořídil i satelitní pci kartu a šel do dekodování satelitu. Kdo ví o čem mluvím může potvrdit, že dekodovat satelit není žádná sranda. Přesto to ty “plečky” v té době zvládaly.
O něco později jsem narazil na setiho, na boinc a vhrnul se do počítání. Jak přibývaly projekty začaly se v diskuzích i mimo ně objevovat názory, že ne všechny projekty jsou to čím se tváří. Výzkum rakoviny, předpovědi počasí, malárií apod. Objevily se názory (a já k nim také patřím) že se za mnohými skrývají vládní organizace. Když se představila světu nvidia 8800 gtx tak se objevila distribuce linuxu co využila tu kapacitu výpočetního výkonu a louskla heslo k zip souboru během mrknutí oka pilota F1. Phil Zimmermann, programátor PGP což byl svého času šifrovací standard vlády USA, dal na net část bible s tím, že kdo to rozkoduje (byl v PGP v nejvyšším nastavení) tak že dostane obr balík peněz. Někde mám v hlavě uloženo že to s nvidia 8800gtx vzdal a stáhl to protože se objevilo železo, které by to zvládlo. Pak bylo několik zpráviček o tom, že CIA má špehovací stanici v Irsku kde se snaží dekodovat telefony, emaily, sms i to co teď píšu v online provozu. To bylo ale v době kdy smsek bylo 1000x míň i emailů. Prostě všeho. Měli tam mít server složený z gpu a soft co uměl toho využít. Taky byla zprávička že některé věci jako je třeba nářečí, zkratky v jazykových mutacích a dvojsmysly prostě nedokážou dekodovat za jeden lidský život. A to je samozřejmě špatně když za každým párátkem vidí teroristu.
V té době mezi boinisáky došlo k úbytku. Sám jsem to zažil když jsem v práci odepsal 2 počítače jen proto, že žhavily na plnej kotel a prostě se “ošoupali”. Doma jsem stále za rychlejšími výpočty mezitím změnil 2x počítač než jsem si uvědomil co každý druhý “…co z toho mám, jen moje peníze, elektřina, co mi je do malarie někde v Africe…”. Takže jsem přestal počítat. Takže se možná zastavil nějaký projekt co byl berličkou pro špiony z CIA. Bylo třeba zasáhnout. Nejprve došlo k mediální bublině s vynálezem virtuální měny, vyrobil se klient, druhý, třetí pro výpočty. Později se uvolnily speciální výpočetní stroje které dříve byli super utajované někde 10 pater pod zemí. Našla se komunita co pro mrzkou odměnu počítá jak vzteklá třeba zrovna vlastní rozhovor s kamarádem. To, že zisk pomalu klesá je dáno tím, že nejprve se dekódovaly staré nahrávky a uložené šifrované dokumenty a teď už je dostatečné množství počtářů a to na online dekodování stačí. Nebojte za chvíli se objeví jiná měna s vysokým ziskem, někdo vymyslí obslužný soft pro asic zařízení a pojede se dál.
Proč některá neziskovka dostává od vlády miliony na provoz a jiná, možná víc humánní a potřebná nedostane nic?

Tak podle této konspirace bychom si měli přát nějakou válku, aby poptávka po výpočtech zase vzrostla :smiley: Ruské panzery rollen voran, čas nakupovat, rychle než zmeškáte vlak, byť jde o vlak širokorozchodný plný humanitárního materiálu ráže 125mm :frog:
V takovém případě je jasným podezřelým peercoin, kde právě byly implementovány nějaké ty “smysluplné” výpočty, které si PC necucal jen tak z GPrstU Tak proto ten shitcoin pořád měl nějakou hodnotu, HA!

Tak to asi neni uvaha o Bitcoinu ale spis o Gridcoinu (ten jede na BOINC - http://www.gridcoin.us/Guides/BOINC/whitelist.htm)…

Na muj vkus trosku paranoia ne? Jedinej sw, o kterem verim ze skoncil kvuli NSA je legendarni TrueCrypt… http://www.ibtimes.co.uk/truecrypt-goes-way-lavabit-developers-shut-it-down-without-warning-1450467 Nevim zda je autorem primo Cech David Tesarik, ale klobouk dolu za nepodvoleni se NSA backdoorum :))…

Přesně tak to je, že se do medií něco pustí aby se “vlk nažral a koza zůstala celá”. Tzn. že se jeden projekt odepíše za pořádnýho humbuku a potichu se připraví jiný, který lidi chytne. Nicméně za mě. Já nejsem paranoidní, klidně na net dávám příspěvky který by se dali nazvat “rasistické” kdyby někdo chtěl. Na fb třeba. Myslíte si, že když si doma dáte růst do květináče marijánku, že vám hned vykopne báckomando dveře? Prdlajs. Nejsem paranoidni.

Jasne, ale nechapu jak souvisi Bitcoin s desifrovanim dokumentu, to jako ze BTC bylo vymysleno jako zasterka pro desifrovani tajnych dokumentu? Neco jako Echelon p2p? :slight_smile: Sorry ale to je konspiracni paranoia :))

Neříkám na plnou hubu že BTC je zástěrka pro dešifrování diplomatických dokumentů cizích vlád. Že USA, jeho CIA používá BTC jako zástěrku. To bych mohl tohle dopsat a začít se třeba dusit. Zamysli se ale co to SHA256 je co se s ním dá dělat. V Brně, na vojenské univerzitě je obor (určitě i jinde v ČR) kde se studuje šifrování a podobné matematické věci. Jinde tady na foru jsem obhajoval, že vyhazovat půl roku staré železo co počítá jako děs je zbytečnost, že se to dá využít i jinde. Některé určitě, ale některé jsou jednoúčelové. I když i japonským kuchařským nožem se dá zabít moucha a vyšroubovat šroubek. Takže pokud nějaká “fleshka” luskne heslo co je kodované SHA256 mrknutím oka tak na co se to hodí? Nejsem zrovna programátor, spíš využívám co udělal jiný ale už vidím jak se s tím dá louskat hesla k souborům. Čím že je kodovaná kreditka ? Různé chipové karty? Přístupové “kreditky” ?

Prosim nejdriv si o tom neco precti ty. Plodis tu nesmysly mimo realitu, diky tomu ze vubec netusis co to je a jak se to v cryptomenach vyuziva :roll_eyes:

Ty nejakou takovou znas ? Ja ne. V aktualnim stavu je rodina hashovacich funkci SHA-2 (mezi ktere sha256 patri) stale povazovano za bezpecny hashovaci algoritmus ke kteremu nelze snadno generovat kolize.

sha256 ale neni sifra, je to hashovaci funkce

sifra ma dva smery zasifrovat a desifrovat

hash ale jen spocita cislo (pro predstavu i kdyz nespravne zasifruje), zpet jiz cesta ale neni

Hosi to je marny, tenhle vseznalek uz se snazil naucit asic pocitat PI. Viz. https://staker.cz/forum/showthread.php?threadid=1230&perpage=20&pagenumber=3#post27024