Účtování faktur v BTC nebo EUR?

prosim ta vysvetli mi, ak kupy clovek za BTC u teba, ty mu vystavis fakturu v Eurach, on nasledne preposle ti na adresu BTC, ako potom dokladujes danovemu uradu prijem penazi a vsetky nalezitosti nasledne.

Rovno poviem, ze platba BTC cez e-shop je dobra napriklad na bazar, atd atd, pre ludi, co to nemaju na podnikanie, ale na prilezitostny prijem.

Dalsia vec je ze urobis defakto VYKUP BTC ( napr. kupis ich ako zberatel postove znamky ), ty mu das peniazky a on ich nasledne pouzije na nakup v tvojom e-shope. Vtedy by to bolo hadam kosher.

Bohuzial pokial BTC nebude ako oficialna mena, je to skrabanie ako opica za uchom.

Ina vec je ak chces predavat na cierno, vsakze :), co v tovojom pripade asi tazko.

dan zaplatí v €urech,ale příjem z prodeje bude v BTC a to nikomu nemusí říct… v případě nějaké kontroly řekne,že to dostal hotově na ruku (vlk se nažere a koza zůstane celá) :slight_smile:

Nikto nikomu nebráni aby v e-shopoch uvádzal viacero mien: EUR,USD,CZ,HUF,PLN.
Zákazník si zvolí čo chce. Ani faktúra s duálnymi cenami nie je problém.
Prečo tam nemôže byť BTC?
Krížové prepočítavacie kurzy sú bežné nie ?

no to urcite … .

Pisal som o oficialnych menach.

Kurzy su brane v ten dany den predaja podla Narodnej banky.
Iba toto je platne pre danovy urad, ziadne MTGOX, BTC-E, atd atd.

takze zabudnite na ofiko platby v BTC pre ofiko e-shopy.

Je to holy fakt a kazdy kto prijima priamo platby v BTC cez eshop, tak sa vystavuje velkemu riziku minimalne o mastnu pokutu.

přesně! BTC není oficiální měna a tudíž nelze vystavovat paragon v BTC kurzech… :slight_smile:

Eshop hotove na ruku nemoze, lebo nema pokladnu. Ak ma kamenny obchod, tak vystavy dodatocne blocok z elektronickej pokladne a peniaze musi dat do pokladne - to by slo. Tato situacia moze nastat, ked zakaznik povie doslova “seriem vam na blok”

Ale co take eshopy co cisto maju zasielkovy predaj, ziadne sklady, nic.

Vtedy na ruku neobstoji vobec !!!

to je nevýhoda e-shopu… :frowning:

sam mam niekolko eshopov postavenych cisto na baze zasielkoveho predaja, preto sa to snazim neako legalne poriesit.

Nic lepsie ma nenapada, ako to co som uz napisal. Odkup BTC a dotycny zakaznik nasledne zakupy za tie Eura dany tovar. Odkup BTC by siel zo sukromneho uctu samozrejme, alebo aj by mohol ist z firemneho a deklarovat to ako invest kupa “nehnutelnej veci” (alebo nieco take podobne)

Tak pomalu. Buď to oficiální měna není, a pak jsem se jako podnikatel rozhodl dát někomu zboží zdarma - není to měna, nemá to oficiální hodnotu - nedošlo ke krácení daně protože nebyl zisk. A nebo to měna je, a já se moc těším na to, jak bude CNB stanovovat kurzy. Není můj problém, že si s tím goverment neumí poradit.

Osobně mám vynikající zkušenosti s Bitpay. Fakturu vystavíš normálně v CZK, klient ale zaplatí v bitcoinech (cena se automaticky přepočítává dle aktuálního kurzu), Bitpay to převede zpátky na CZK a pošle ti to na účet SEPA platbou. Takže faktura v CZK a příjem na účtě v CZK, účetně čistěji to dnes myslím nejde.

A ohledně dotazu stran měny - posílali jsme s jedním směnárníkem dotaz na ČNB jestli to teda je měna nebo ne (obešel jsem totiž kdysi všechny směnárny v Praze a evangelizoval bitcoin :slight_smile: Podle ČNB to měna není. Důvod? Není na kurzovním lístku ČNB. :slight_smile: Finančák to může brát jinak ale tam se doptat je trochu složitější.

Zkus tohle říct kontrole z finančáku a pak sem prosím napiš jak to dopadlo. :slight_smile:

@elendir

Bravo, dakujem.

Rozmyslal som skor o tom ze zakaznik mi to posle v BTC. ja zrealizujem platbu z burzoveho uctu na moj firemny a do poznamky uvedediem var. symbol jeho faktury. na firemny ucet pride suma v € za ktoru som predaval. Je to vlastne to ze tovar kupujem sam od seba. alebo poprosim niekoho nech spravy vklad v banke na moj fir ucet. ANO je to na dlhe lakte ale ruku na srdce mozno to bude jeden pripad za rok. Skor mi ide o to ako podporit trh s bitcoinom na na CZ/SK trhu. a inak v Nemecku je Bitcoin asi 2 mesiace uznany ako privatne platidlo a vstahuju sa nan uz aj danove zakony :slight_smile:

A podle jakého kurzu Bitpay přepočítává?

Mechanismus výpočtu kurzu: https://bitpay.com/bitcoin-exchange-rates

Vtip je v tom, že s BTC vůbec nemusíš přijít do styku když nechceš - platební bráně řekneš, že produkt stojí 100 euro a oni garantují, že do banky ti pak přijde 100 euro.

Zkus tohle říct kontrole z finančáku a pak sem prosím napiš jak to dopadlo. :slight_smile:

Prosté: Ano, dal jsem mu to zadarmo :slight_smile:

Řešíte věci, které jsou zbytečné a jsou už dávno vyřešeny.

Bitcoin v účetnictví řešit lze snadno a naprosto legálně: viz https://staker.cz/forum/showthread.php?s=&threadid=13

Konzultoval jsem situaci s několika účetními a daňovými poradci a všichni nezávisle potvrdili způsob uvedený v odkazovaném vlákně.

Laskavě tu nešiř FUD a nastuduj si uvedené téma.