Plastové bankovky

Bank of England přechází od papírových bankovek k plastovým. Údajně kvůli lepší trvanlivosti (můžete je vyprat i v pračce :slight_smile: )…

konecne na bankovkach nebude jen Alzbeta,ale i vyznamne osobnosti Britskeho imperia, jako byl Winston Churchill… :smiley: :smiley:

Takže do pěti let je to u nás …
Jen doufám, že to bude technologicky tak na úrovni, aby bankovku pořád šustily…
Jestli to bude na omak jak folie na balení krájeného sýra, do mojí peněženky takové rádoby bankovky nebudou mít přístup.
Může někdo potvrdit hmatový či jiný dojem z takové bankovky, pokud se s ní někdo setkal?..

Mezi náma… co je to za argument: “můžete je i vyprat v pračce” ? To je jediná a hlavní výhoda?
To jako protože se najde za rok pár idiotů, co celou výplatu vyperou v pračce, tak budeme vymýšlet, jak to udělat, aby celý národ mohl nosit v kapse vypratelné peněžní kuponky? Nějak se mi tam to slovo bankovka nedaří vecpat. :slight_smile:
Kdyby ti inovátoři byli co k čemu, tak zdůrazní nefalšovatelnost, mechanickou odolnost při !!! zachování !!! senzorických vlastností běžných bankovek, atd.
Ne… místo toho je prima zpráva, že budou jiného tvaru, tedy rozměrů… a tedy se musí předělat bankomaty. Takže prima kšeft pro výrobce bankomatů a zmatky pro lidi, protože budou mít v kešeni minimálně 2 druhy bankovek se stejnou hodnotou.

Neřešil bych to. Jsem teď v Kanadě, kde je momentálně souběh papírových a plastových bankovek a žádný problémy nebo zmatky s tím nejsou. Na omak jsou samo plastové bankovky jiné, ale je to jen o zvyku, nemůžu říct že by mě staré nebo nové přišly nějak lepší.

V Rumunsku jsou plastové bankovky už minimálně 5 let. Aspoň v něčem jsou vepředu. :slight_smile: