Konec těžby-?

Zdravím,
můj dotaz se týká tématu, na které jsem nikde nenašel odpověď:
Má-li určitá kryptoměna omezený počet (bitcoin…) a je zároveň závislá na minerech, jak se vypořádá se situací, kdy se už minerům nevyplatí těžit?

Snizi se obtiznost tezby, takze minerum se vzdycky vyplati tezit. Nezapomen ze az se nebudou tezit virgin coiny, tak stale budou mit mineri prijem z poplatku za transakce.

Snizeni obtiznosti povede ke snizeni urovne zabezpeceni site.

Muzes tu myslenku trochu rozvest?

Na bitcoin-info.cz se píše: Platební transakce probíhají za žádné nebo minimální poplatky…

to je blabol … ty poplatky jsou dneska celkem vysoky

Jasne, cim mensi hashrate tim mene investic a penez je potreba k 51% utoku na sit.

Stejne tak je pote snazsi forgnout blockchain.

2 000 000 USD denne (!) mi teda malo neprijde…

a jak klesa pocet virgin coinu v blocku (nyni 12,5 btc, jiz brzy jen 6,75 btc) vytvari to dalsi tlak na zvyseni poplatku za transakci. Tento mechanismus byl navrzen aby umoznil siti se plynule prizpusobit a vytvorit trzni prostredi.

Zajimavy je spise jak muze k temto podminkam na trhu dojit… Dobra ukazka je nekdy minuly tyden, kdy zvyseni ceny Bitcoin Cash pri zachovani nizke obtiznosti zpusobilo, ze byl kratkodobe rentabilnejsi na tezbu nez Bitcoin. Tim se mineri presunuli do Cashe a zustali v nem dokud obtiznost Cashe nestoupla na uroven, kdy uz se jim to nevyplatilo. Pak se zpet presunuli na bitcoin.

Je na tom videt ze i jednotlive meny souperi o sve minery (samozrejme nejlepsi jsou pro minery blizke substituty, kde mohou vyuzit identicky hardware se stejnym algoritmem, napr. SHA256 a jen minimalni zmenou softwarove konfigurace).

To sice jo, ale snizeni obtiznosti zase na druhou stranu za jistych podninek prinese vyssi zajem o tezbu (analogicky tomu, jak pises o presunu tezaru od BTC k BCH).

Jedine snad u coinu, co jde do riti celkove.

Jasne, tam zalezi jak doslo k tomu nezajmu (vsechno je poptavka / nabidka). Ja vychazel z toho ze tazatel psal “ze se minerum jiz nevyplati tezit”. Oboji je dost hypoteticka situace, protoze jak jsi spravne napsal navzajem se to vyvazuje.