Electrum

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli je možné mít pod jedním účtem peněženku jak v počítači, tak v mobilu či tabletu? A je možné jednu pěněženku vyměnit za jinou? Používám Electrum, verze 2.5.2 na Mac os

děkuji moc za radu

S klientem Electrum je možné mít bez problémů jednu peněženku na více zařízeních, dokonce by tam měl být i plugin, který umožňuje bezpečně synchronizovat označení jednotlivých adres. Vyměnit Electrum za cokoli jiného by také neměl být problém – soukromé klíče se dají vyexportovat. Nevím ale o jiném klientu, který by uměl používat přímo seed z Electra (leda by přešli na BIP32 seedy, což si teď nejsem jistý, jestli ano nebo ne).

a mohli byste mi prosím říci, jak to mám udělat? nemohu to najít. děkuji moc

Co? Použití na jiném systému je jen o importu seedu (který jistě máš zazálohovaný někde na papíře ;c)). Export klíčů, nevím, jestli jde přes Qt GUI, ale přes konzoli rozhodně jde (viz electrum help).

Jestli myslíš v rámci electrum tak stačí jen vytvořit novou… Na desktopu si můžu bez problémů otevřít víc peněženek najednou.

Doporučil bych tedy vytvořit novou peněženku na pc, opsat si seed a pomocí něj pak vytvořit tu samou peněženku na dalších zařízeních (mobil, tablet).

Osobně bych si ale udělal jednu hlavní peněženku a na mobilu a tabletu jen “watching only” peněženku, která nebude moci nic odeslat.
http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html#create-a-watching-only-version-of-your-wallet

Na tom odkazu je přímo screenshot toho co ti radí xhire (import seedu).

Skrz ten export klíčů bych doporučoval spíš btc převést přímo přeposláním na novou peněženku. Nevím jak ostatní klienti, ale pokud do electrum naexportuješ btc z jiné peněženky prostřednictvím exportu klíčů, tak pas seed neobnoví tyto naexportované btc adresy a je třeba je zálohovat zvlášť.

1 Like

ahoj, měl bych dotaz.
v roce 2014 jsem si v electru vytvoril ucet a ted po letech kdyz vidim ten blaznivej kurz bych rad se dostal k tem drobnym co tam byly.

pocitac uz neni,data uz nejsou.

program jsem si ted nainstaloval, cislo walletu mam ale zatim je to jen ke koukani na zustatek.

mam sanci se k uctu dostat kdyz jsem nasel papirek s anglickyma slovama ale uz se nepamatuju co s tim a jestli mi jeste nechybi nejake hesla,informace apod…

poradite naprostymu babrakovi ?

To je ideální situace – zjevně jsi tehdy dobře zálohoval. :c) Po spuštění Electra ti to nabídne vytvoření nové peněženky – zvol obnovení ze seedu a normálně tam ta slova napiš. Pak si zvol nové heslo a to by mělo stačit. (Pokud nenabídne, například už jsi vytvořil novou, tak z menu můžeš novou nechat vytvořit a hodí ti to znovu toho průvodce.)

mam psat s mezerama ty slova? je jedno mala velka pismena
kdyz je tam napisu,furt mi to nerozsviti next ale musim v option volit mezi
a) extend this eed with custom words
b) bip39 seed

a dal me to pusti jen pri vyberu b)

a ptá se mě to:
enter your BIP44 account number here.if you are no sure what this is,leave this field to zero

pak davam nove heslo
a electrum mi generuje wallet ale ne stary :frowning:

jsem lama lamářská…jak bych měl správně postupovat když to tedy teoreticky je reálný :slight_smile: ?

Ve kterém slovníku jsou tvá slova?


1 Like

Abych to upřesnil: když zkusíš v jednom i druhém najít postupně všechna ta slova z tvé zálohy, jsou obsažena v tom prvním nebo v tom druhém seznamu?

v tom old
v tom druhem

Jo. Zkusil jsem zadat nějaká náhodná slova*. Mělo by ti to napsat „Seed Type: old“. V Options nezaškrtáváš nic (ani rozšíření o další slova, ani BIP39) a jdeš dál.

*) A dokonce jsem se trefil do peněženky, kde kdysi bylo 0,00009 Ƀ. :smiley:

kolik tech slov mam vypsat?jen náhodné nebo všechny?

když napíšu všechny,tak mě to prostě dál nepustí a na výběr old mi to nedává :frowning:

mel sem starsi verzi, po spusteni nove verze slova stacila

sice se vytvoril ucet,ale novej a prazdnej.

stare cislo uctu se neobnovuje?

Jakože ani adresy nesedí? To je divné. Slov by mělo být 12 – píšou se všechna a na pořadí silně záleží.

Co podle mě stojí za vyzkoušení, je verze Electra z roku 2014:

https://github.com/spesmilo/electrum/archive/1.9.8.tar.gz

Je možné, že se ti nepodaří připojit k žádnému serveru, možná budeš mít i potíže to vůbec spustit (kvůli závislostem na dalších knihovnách/balíčcích – pak postupuj podle návodu, co by tam měl být v README nebo někde). Před spuštěním přesuň složku ~/.electrum/ někam jinam nebo ji přejmenuj (nebo smaž, když tam stejně nic není). Stará verze si vytvoří svou, obnovíš seed, a pak normálně zupgraduješ na aktuální verzi, a ta si s tím už poradí (odzálohovat ale funkční obnovenou peněženku nikdy není na škodu ;c)).

1 Like

slov mam 24

a právě už po 12 slovech mě to pustí dál

zkusim tu tvou starsi verzi

ja mel tech btc adres vic,je moznost zjistit nejakym programem jestli je adresa jakoby z elektronu nebo z btc penezenky kde se stahuji giga dat?

p.s. ja tu tvou verzi ani neumim rozbalit :slight_smile:

24… to si v electru vůbec nepamatuju. Buďto jsi těch slov záměrně zapsal víc, aby tě náhodný nálezce papíru nemohl jen tak vybrat, nebo jsi zkombinoval dva seedy. 24 slov umí dávat trezor, ale to bys věděl, že jsi ho měl. :c) Standardně bylo 12.

Vyber si, co umíš rozbalit: https://download.electrum.org/1.9.8/ ;c)

Ohledně Bitcoin Core: tam se zálohoval soubor wallet.dat, tam nebyla záloha na papír.

1 Like

Pozor Electrum ma zasadni bezpecnostni chybu, je potreba okamzite upgradovat…

viz https://github.com/spesmilo/electrum/issues/3374#issuecomment-355797164