Česká automatuická směnárna

Celkem by se mi líbilo, kdyby se dal Bitcoin popřípadě Litecoin normálně používat u plateb za různé slušby na internetu (hosting, malé nákupy, …), ale myslím si, že kvůli tomu by musela vzniknout nějaká slušná automatická směnárna BTC(LTC)/Kč.

Takže by mě spíše zajímalo:

  1. Je vůbec možné aby něco takového na legální úrovni vzniklo?
  2. Když jo, je možné aby to nebylo závislé na Mt. Gox kurzu? (tady to vidím jako největší problém, celá BTC síť se hýbe podle Mt. Gox, tudíž prostě člověk tu cenu bude vždy s ním srovnávat. :/)

Prostě mi zatím příjde BTC/LTC jako pěkná hračka p geeky, ale nějaké praktické využití zatím v tom nevidím a ani nevidím že by komunita něco takového chtěla. Každý se věnuje těžení a jen kupčení na burzách, ale jinak nic. Příjde mi to škoda a vidím to na to, že až se jednou nevyplatí těžit (nebo aspoň tolik nevyplatí), tak od toho všichni odejdou a někdo si napakoval, tak si bude mnout ruce. Ostatní ostrouhají. Zatím co nad tím tak přemýšlím, tak mi to přijde jako hodně dobře vymyšlené “letadlo”, které nemá dlouhodobý směr.

Prakticke vyuziti?

Co www.bitcoinstore.com, www.wordpress.com, a dalsi stovky obchodu co kazdy mesic pribyvaji na https://en.bitcoin.it/wiki/Trade ? Mne to prijde dost prakticke vyuziti.

Bitcoinu spis chybi to aby byl user friendly (cely pochopeni fenomenu kryptomen je slozity, a meny jsou z principu zavisle na duvere)… Proto vznikaji projekty jako www.ripple.com, aby odstranili tu propast…

Jako jo, je videt ze uz to ma nejaky smer, ale porad proti tomu, co se deje na te strane tezeni mi tohle pijde jako malo. :confused:

Kazdipadne proste mi jde o to, mit nejakou moznost tady v cr udelat neco, ze na jedne strane nakoupis v BTC a na druhe strane dostanou Kc.

O tom stabilnějším kurzu pro shopy jsem už také přemýšlel.

Ale aby to fungovalo jako automatická (rychlá) směnárna je podle mě problém. Minimálně v tom, že by se dříve nebo později našli “spekulanti”, kteří by využili každého rozdílu mezi kurzem směnárny a burzy a tím by mohli vydělávat.

A pokud oni vydělají, zákonitě někdo jiný musí prodělat :slight_smile:

Hele…já třeba nejen těžím a obchoduji na burzách. Za BTC jsem si i něco málo koupil (dnes bych to za stejné bitcoiny měl několikrát :-]) a zrovna dneska na čarodkách jsem člověku, který mi koupil pivo (resp. koupil o jedno pivo navíc) nabízel bitcent. (Nepamatoval si adresu své peněženky z hlavy, takže to vyšumělo, ale ještě se mu zkusím ozvat :-]).

O bitcoinech s “fixní sazbou” jsem přemýšlel jako asi hodně lidí. Napadlo mne něco, co (pravděpodobně) už existuje v návrhu na tzv. “coloured coins”. Mohlo by to fungovat, ale musela by existovat centrální důvěryhodná autorita (i když by jich mohlo být i více, pak by se vždy účastníci obchodu museli shodnout na její důvěryhodnosti).
Fungovalo by to takto:
Představte si pro ilustraci, že bych tou autoritou byl třeba já (mohl by to být jednotlivec, firma, instituce, pravděpodobně s nějakou bankovní licencí?). Vyhlásil bych, že budu vydávat speciální bitcoiny o hodnotě 1 BTC/5000 Kč. Cena musí být vyšší než aktuální kurz včetně dostatečné rezervy. Takže pro jistotu bych “prodával” 1 BTC za 10000 Kč. Vlastně s určitým (třeba 1%) poplatkem. Buď za 10 KKč 0.99 BTC nebo 1 BTC za 10100 Kč. Všechny takto koupené bitcoiny bych posílal z jedné pevně určené vydávací adresy (třeba 1BTC10KKc…).
Proč by někdo takové předražené bitcoiny kupoval?! No protože bych veřejně vyhlásil a zaručil se, že každý bitcoin (a jeho zlomek) vzniknuvší postupnými transakcemi pramenícími z mé “1BTC10KKc…” vydávací adresy kdykoliv na požádání vykoupím za cenu 10000 Kč za 1 BTC. Toto je uvěřitelný slib, protože díky 1% poplatku bych peníze na vyplacení měl a ještě generoval 1% zisk. Háček je, že byste mi museli věřit, že to jedno procento mi stačí a nepropadnu pokušení manipulovat s tím zbytkem, nějak jej investovat, hazardovat s ním (třeba by ty peníze mohly sedět na transparentním účtu). Pokud by mi někdo poslal pár speciálních BTC, snadno by šlo ověřit, zda je jejich původ v blockchainu dohledatelný k vydávací adrese a jiné bych samozřejmě nevykupoval. Každý, komu by byl zlomek takových speciálních bitcoinů (s pevným kurzem 0.0001 sBTC = 1 Kč) nabídnut by si nejprve ověřil jejich původ a pak je přijal s vědomím, že je budou stejně přijímat i ostatní a vždy je může v tomto kurzu u mne vyměnit.
Speciální bitcoiny musí být takto drahé, nikoliv třeba 1000 Kč/BTC, protože kdyby se kurz dostal nad tuto cenu (aktuálně je 2640,-/BTC), lidi by je samozřejmě vykupovali ve velkém a obratem prodávali na MtGox a mně by brzy došly. Drahé speciální bitcoiny by nikdo levně neprodával, protože by byly za vyšší cenu kryty příslibem vyplacení.
Autorit by mohlo (mělo!) být více, vzájemně by si konkurovaly, měly by různé poplatky, podmínky pro stáří (v počtu transakcí) sBTC, který by vykupovaly zpět… Ale bylo by zde riziko obrovských zpronevěr.

Všechny transakce jsou veřejné, ale to “obarvení” podle mě zajistit nelze. Příklad:

  1. transakce: K10 => A (1 btc)
  2. transakce: X => A (2 btc)
  3. transakce A => B (1 btc)
  4. transakce A => C (1 btc)
  5. transakce A => D (1 btc)

Nyní se bude vyplacení dožadovat B, C i D … komu vyhovíš?

Tak presne tohle se chystame do prazdnin spustit. Automaticka smena smena BTC na USD, EUR resp CZK balance uz funguje. Pracujeme na vlastnim elektrum serveru pro potvrzovani transakci, merchant solution. mining solution apod.

Kdyby chtel nekdo testnout ecardone.com (PS muzes si s bitcoinama nabit i debetni kartu).

No tak tohle se mi líbí! Držím palce! Protože jestli se tohle povede, tak věřím že tím by se mohlo v ČR konečně hýbnout s tím nasadit BTC do reálného světa.

Dík za info!

No, vypadá to zajímavě, ale vidím v tom hodně možností jak to obejít. ./ Právě že takovéhle řešení je hodně z těží produkčně použitelné. :confused:

Vyhovím tomu, který ve své transakci jako vstup použil transakci 1 (a to může být jen jedna z 3, 4 nebo 5). Nevyhovím tomu, kdo ji nepoužil a použil jako vstup čistě transakci 2. To jde z blockchainu poznat. Všechny transakce používají jako vstupy konkrétní výstupy z jiných transakcí. edit: Tedy kromě “coin generation” při vytěžení bloku.
Mimochodem… transakce 5 neproběhne, protože v A už nebude na poplatky :-].

Pak mě prostě napadlo udělat (další) fork Bitcoinu, nazvat to česká e-koruna a prostě co 1EKC = 1KC a bylo by. :smiley: Pak jen nejaky prevodni kurz pro pripad ze by nekdo potreboval BTC. Jen s tim tezenim by to bylo naprd. :confused:

Mě by se docela líbilo, kdyby se oddělil protokol a peníze.

Tedy že síť (a blockchain) by byla pouze jedna a dalo se na ní obchodovat s více měnami (BTC, LTC, EKC, …).

S tím, že každá měna by si mohla definovat svojí vlastní politiku uvolňování … jedny by se klasicky těžili … naopak EKC by měla například jednu vyvolenou “adresu”, která smí mince emitovat.

No nad tím jsem celý večer přemýšlel. Jako vyrobit něco podobného jako je LTC nebo BTC nebo podobné není zas takový problém (No, problém to samozřejmě je. Protože nevím ale třeba já jsem ty zdrojáky do detailu nečetl, nechápu všechny detaily a představit si to už je vůbec problém, takže by člověk přepsal zdrojáky aby to nějak fungovalo a to není ideální). A prostě by vznikla nová měna, ale tam bych se vykašlal na nějaké emitování. Prostě by byla jedna peněženka, která by měla X (miliónů, miliard) EKC a z ní by se nakupovaly. A jak by se dostali do oběhu, tak by prostě měli hodnotu 1Kč. :slight_smile: No, jako utopie to je pěkná. :slight_smile:

(Největší problém je v tom, že by se ztratila ta neovladatelnost. Když si představím, že by někdo vlastnil účet, kde by bylo neomezeně (relativně) EKC, tak by ho to podle mě lákalo to zneužít a nakoupit za ně, i když by tu hodnotu neměli)

Nejvíce mi teď vadí to, že nemám potřebu dlouho krom spekulace držet LCT nebo BTC. :confused: I kdybych s nimi chtěl platit, tak to prostě nejde. Protože jeden den nakoupím za 240$ a za dva dny mají hodnotu 90$ a samozřejmě že obchodník nebude blbý a bude mít ceny v BTC aktualizované vůči nějaké směnárně. Takže to co by mě stálo Přestím 240$ tedy 1BTC tak on zdraží a nasadí cenu 2,67BTC a on má pořád stejnou cenu v reálu 240$ jenže když já jsem nakoupil BTC za 240$ tak to najednou pro mě má hodnotu o 2,6x větší. :confused: Prostě naprd. Pokud bude BTC (LTC a ostatní) měnit svoji reálnou hodnotu v rámci větší jak procento tak je to v reálném životě hodně málo použitelná měna. :confused:

To už se mi vyplatí paypal. :confused:

Pohyby kurzu jsou pro obchodníky nepříjemné, ale dá se to řešit. Ceník lze mít v nějaké jiné měně, cenu v BTC vygeneruju až v okamžiku nákupu a jakmile platba dorazí převádím BTC na “svoji” měnu. Kurzové riziko se tím redukuje pouze na čas mezi vygenerováním ceny a příjmem platby.

Hmm, tím přesně podle mě ztrácí vůbec tato měna smysl. :confused: To už můžu použít PayPal. :confused: Jako zatím se to hodí na praní peněz. :slight_smile:

Mimochodem, když teď koukám na ten sešup na mt.gox … čekat i jen na 3 konfirmace je neuvěřitelně dlouho :-)))

Myslím, že to bude ještě běh na dlouhou trať a je to takové to začarované kolo … kdyby byl kurz stabilní, platilo by se s ním dobře (a tedy asi i hojně) … kdyby se s ním platilo hojně, byl by kurz stabilní :slight_smile:

Tam je prostě největší problém toho, že je pořád pár jedinců, kteří v tom mají pro normálního člověka neuvěřitelné peníze a dokáží s trhem prostě trhnout. :confused: A další věcí je, že hodně lidí jen spekuluje a to ještě hodně amatérsky, takže když vidí, že to jde dolu, tak se leknou a prodávají a prodávají a pak už to nejde zastavit až to klesne hodně dolu, tak se do toho zase vloží ti majetnější a jde to nahoru… a tak pořád dokola.

tak koukam ze ten ecardone.com je bloklej ? :confused: skoda

Taky mi nejede … asi problem DNS…