Čas nakupovat zlato?

Sledujete někdo drahé kovy a máte informace o důvodech aktuálního cca 13% propadu? (shodou okolností to bylo 15.4. - stejný den jako se propadl o 60% BTC)

Trochu jsem nakupoval v minulém roce a napadlo mne si přikoupit nějaké slitky, když je ta příležitost.

Zlato umazalo veškeré zisky za poslední dva roky a nachází se na úrovních roku 2011 (cca 45 USD za gram).

Mám pocit, že US pustily na trh papírově velké množství zlata (neobchoduje se s fyzickými vagony zlata, ale s jakýmisi poukázkami na zlato) a pak, po propadu ceny, chtěly za levno nakoupit … no a nakonec to snad ani tak docela nevyšlo. :slight_smile:
Souvislost s propadem BTC je podle mě náhoda …

Podrobnejšie vysvetlenie je tu:

http://ftalphaville.ft.com/2013/04/16/1462492/goldmans-big-think-about-the-commodity-sell-off/

Goldmani stále short :slight_smile:

Zajímavé… zrovna v předposledním Reflexu vyšel článek (“Zlatá zpráva o stavu světa” v placene sekci) o tom, jak se politika centrálních bank pomalu mění a začínají zlato, kterého se do krize v 2008 zbavovaly jako pozůstatku z dob minulých, opět nakupovat zpět. Zejména čína zvýšila množství drženého zlata v posledních letech z 1.000 tun na cca 4.000 tun… Ta prý chystá i novou měnu se zlatým standardem :slight_smile: (těžko říct co je na tom pravdy)

Čína jakožto největší držitel USD rezerv se snaží již nějakou dobu zbavit těchto zásob na přijatelnou úroveň nákupem komodit, zdrojů a velkých investic po celém světě. Země BRICS velmi pracují na alternativě proti zdefraudovanému systému ,západního monetárního systému’’, který ničí ekonomiky světa.

Drahe kovy nesleduji natolik, abych dokazal vypsat nejakou hlubokomyslnou analyzu. Muzu jen za sebe napsat, podle mne je to spis otazka tradice, duvery, v co lide veri, ze ma nejakou hodnotu.
Napriklad pro mne ma zlato hodnotu temer nulovou, kdyby mi zlato nekdo dal, radeji se ho hned zbavim a dam ho nekomu jinemu.
Videli jste nekdy cihlu zlata? clovek aby se bal na ni sahnout rukou, aby z ni kus zlata “nesedrel”. V bankach ho asi musi zkoumat , jestli nahodou uvnitr neni jiny kov, musi platit ochranku, trezor a ja nevim co jeste. Mit hromadu zlata stoji podle mne cim dal tim vic penez, ktere musim nekde jinde na necem jinem vydelat.
Zlato samo o sobe se hodi nejspis pouze pro vyrobu elektroniky, mobilu a jeste mne napadaji sperky (totalne zbytecna vec kterou nemusim).

Asked about gold at the annual meeting in Omaha, Nebraska, Mr Buffett said “if you take all of the gold in the world and put it into a cube, it would be about 67 feet on a side and you could get a ladder and get up on top of it. You can fondle it, you can polish it, you can stare at it. But it isn’t going to do anything.”

Podle mne je to jen otazka duvery, tradice. Neco proste uchovatel hodnoty byt musi. Az vymrou klasicti bankovni urednici a reditele a nahradi je kvantitativni traderi, kteri vystudovali matfyz tak bitcoin a jeho nastupci zvitezi. Ale to si musime tak 20 nebo 50let pockat. :sunglasses:

ty poukazky, a podobne veci, s tim asi obchoduji ETF a vetsinou se pise, ze “poukazek” je ve skutecnosti vic nez fyzickeho zlata (nez na tu hodnotu zlata na jakou jsou “poukazky” vystavene). nekde pisi ze se to lisi az desetinasobne nebo i vice. Zas na druhou stranu fakt je, za akcii ETF dostanu alespon ten kousek zlata, kdezto za prave elektronicky vytisteny USD od FED dostanu pr…