Banka JAK

http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/trh-ekonomika/616-banka-jak-cesko-svedsko-zakazana

Co si o tom myslíte? Jestli to chápu správně, tak kdyby někdo něco takovýho rozjel na bitcoinech, bylo by to ještě lepší díky absenci inflace a mohlo by to velmi pěkně vrazit kudlu mezi žebra současnejm bankovním zlodějům.

Fajn, takže kolik BTC mi zadarmo půjčíš? :wink:

Zatím jsem to četl jen zběžně, ale jakým zákonem má být levný úvěr jako produkt zakázán… Nějak jsem to pravděpodobně nepochopil… Copak tohle není předmětem trhu?

Nic, pokud ti banka bude důvěřovat, půjčí ti z toho, co já si tam bezúročně spořím, abych si v budoucnu mohl “zadarmo” půjčit zase já. Důvěra v tomhle případě jsou body, které si generuju bezúročným spořením, nebo je mohu získat darem od jiného člověka.

Jestli vládneš angličtinou, asi nejlíp je celý systém popsán na http://www.feasta.org/documents/review2/carrie2.htm

carlos: Pravděpodobně je tenhle princip fungování nějak neslučitelný s naším zákonem o bankách a bankovním dohledu, ale v tom zatím taky tápu. Předmětem trhu to samozřejmě je, volný trh ale není vždy tradičním bankám a establishmentu po chuti.

Tak volný trh zatím funguje, nicméně problém je ten, proč bys dobrovolně spořil bezúročně v inflačním prostředí… to prostě nedává smysl…

To je normální charita, to vůbec s trhem nesouvisí… Ale pokud by se našlo dost podobných “mecenášů”, pochybuji, že by v realizaci této myšlenky bránila legislativa… Přeci jen úroky jsou dané svobodně / tržně… (bohužel se to samé nedá říct o inflaci)

Podle mně je tohle něco na způsob dotace a u určitých skupin obyvatelstva by to mělo smysl, ale měl by to dotovat spíše stát…

Dokud je zajištěn volný pohyb kapitálu je ekonomicky nesmysl, očekávat, že někdo bude spořit s nulovým úrokem když přesunem kapitálu jinam získá plusový úrok. Tohle prostě nejde vynutit bez naprosté izolace.

[update]
Z toho druhého článku už je to mnohem jasnější… Abys dostal úvěr musíš nejdřív naspořit… takže je to nula od nuly… tím pádem žádný zázrak se nekoná :wink:

To je přesně ono, dneska ve skutečnosti volný trh neexistuje. Banky a peněžní podniky volný trh likvidují pro svou nehoráznou nenažranost. Kam se podíváš, místo, aby peněžní instituce hospodářství podporovali, ochromují ho. Kam se podíváš, chybí peníze, protože nemají žádnou cenu. Mizí živnostníci, je ožebračována střední vrstva a ti dole kvůli bídě volí demagogy. Smutný.

To si protiřečí

To nebude bídou.