3 hodiny nepotvrzeno - je to běžné?

Zdar všichni guru,
poslal jsem si manuálně z poolu nějaké drobáky (protože uvažuju, že jdu jinam) a v Bitcoin QT už to momentálně visí 3 hodiny jako nepotvrzeno (0 z 6)

Je to normální a mám si prostě počkat? Nebo je něco v …

Co s tím? Díky za radu.

ID transakce: b5070567bf15fc177d3846a0bd59a3420bf74579a31219f7deb3650a3146c0fe

Momentálně je v blockchainu přes 3000 nepotvrzených transakcí a posílal jsi příliš malou částku s poplatkem 0. Nezbývá než počkat… Může to trvat den, ale taky klidně týden… Už mi visely transakce i víc než den a to se jednalo o několik btc a s poplatkem. No stress:)

Hmm, kdyby mi klient, řekl, že mám zaplatit poplatek síti, tak s tím nemám problém. Zatím jsem ještě nevypozoroval kdy to chce a kdy ne. Kdyby to šlo, tak mu ten poplatek i vnutím, ale jak?

V každém případě díky za reakci.

Nastavení-možnosti-platit transakční poplatek - lze nastavit libovolně. Ostatní klienty (elektrum, multibit…) to mají napevno a s 0 nelze odeslat. Minimum je 0.0001, doporučený 0.0002 a pokud na transakci spěcháš je dobré dát 0.0005.

Co jsem vypozoroval, tak čím déle ty btc leží ladem, tím větší pravděpodobnost že to projde i s 0 poplatkem rychle.

Je na to přesný vzorec jak to spočítat:
https://en.bitcoin.it/wiki/Transaction_fees#Technical_info

Tady je to celkem dobře vysvětlené:

V nové verzi bitcoin-qt se to má 10x snížit. Ale prozatím 0.0001 je jistota, aby to prošlo relativně rychle (max pár hodin).

Problém je to v případech (možná i Scortyho) kdy výši poplatku nemůžeš ovlivnit (např. výplata z poolu)…

Toho jsem si už taky všimnul, že záleží na poolu a způsobu výplaty automatic/manual. Např. na triplemining.com při manual výplatě poplatek není použit a čekal jsem cca den. A na btcguild.com při manual je poplatek automaticky použit a platba přišla v rozumné době.

S tím mne napadla jedna otázka (možná pro vás stupidní, tak prosím nekamenovat). Pokud mi klient BitcoinQT neběží a proběhne automatická platba z poolu může nastat nějaký problém? Připíšou se BTC poté co se mi klient sesynchronizuje, nebo se stane něco jiného? Předpokládám, že se platba připíše, jen jsem neměl odvahu to testovat.

@testovaciprovoz: díky za postup, nastaveno pro příště

Bitcoin-qt běžet nemusí. Akorát jak ho zapneš tak se bude dýl synchronizovat. Platbu uvidíš až stáhneš daný blok ve kterém byla transakce zahrnuta. Podstatné je, zda je ta platba už zapsána v blockchainu. Jinak osobní tip-ideální jsou klienty, které blockchain nestahují-jako electrum a multibit (stahují si jen ty bloky, které se tě týkají-místo x GB pak máš v pc jen desítky MB).

Díky za tip, podívám se na ně. Jen budu muset přijít na způsob jak přenést stávající peněženku, ale to mi strejda Google jistě pomůže :slight_smile:

Včera jsem posílal svojí první platbu, takže jsem nevěděl kolik mám zadat poplatek (klient Electrum 1.9.5)
První platbu 0.01 jsem odeslal bez poplatku
Druhou 0.1 jsem dal poplatek 0,0002
Už je to den a stále to píše pending (0 confirmací) - u obou plateb.

Kdy peníze dorazí? Potřeboval jsem rychlou platbu, ne tohle.
Kolik jsem měl tedy zadat poplatek?

Dáš sem ID transakcí? Je možné, že to zdržuje ta první transakce, a ta druhá transakce pak na svém vstupu používá výstup té první; tj. v podstatě na ni čeká.

V podstatě by si v takovém případě mohl těžař říci, že když zahrne tu první transakci bez poplatku, může zahrnout i tu druhou s vysokým poplatkem, ale nejsem si jistý, jestli některý takhle funguje.

Jinak 0,0002 je většinou velice OK (pokud se ta transakce neskládá ze spousty vstupů/výstupů).

tohle je ta první:
6bd58dc48fc09d52db6fbdcad4cd06620c6fcdbfd87adcf7275d8070433f6951
tohle ta druhá:
817bcbca37e475f57a6ba676f18a5d575942e3432d80a8c2fb7bef3d94e14985

a ještě jsem dneska poslal třetí (poplatek 0.0001)
21f16233101890c93486ab470c2457fccb3b0ed1fdb8fc6413c5e6faaff904bd (tu mi to ani nenajde v blockchain.info

takže vůbec nevim co dělat, jak dlouho to může trvat, stopnout tu transakci, to už asi nejde?

Zdar,
tak situace se komplikuje ještě o trochu více. Stále mám 0 potvrzení a navíc transakce už ani nejde na blockchain.info najít (viz první příspěvek ve vláknu).
Co to je??? Co s tím???

Co se týče poplatků obecně, Bitcoin je rozbitý. Opravdu rozbitý. Pokud pošlete transakci s malým poplatkem nebo žádným poplatkem, můžete čekat nekonečně dlouho a nedá se s tím dělat prakticky téměř nic. Situace se trochu lepší s upravenými pravidly ve verzi 0.9 (nejsou tak striktní + víc tam dává smysl konkurenční boj těžařů), ale je to pořád bída, bída. Tohle je rozhodně jedna z nedomyšleností Bitcoinu a je to zdrojem spousty problémů.

O optimální výši poplatků by se měl starat klient. Ten je zodpovědný za to, že poplatek nebude příliš nízký, ale ani příliš vysoký, a toto nějak srozumitelně uživateli sdělit. Dlužno dodat, že může vychytat jen typické situace, kdyby počet transakcí třeba naráz rychle vzrostl, ošetřuje se to blbě a stejně není zaručené nic. To je daň za decentralizovanost.
Nicméně se divím, že Electrum dovolil poslat velkou transakci mající 4 KB s poplatkem 0,0002 (tedy dvakrát nižší než by měl být podle „normálních“ pravidel).

Nepotvrzené transakce jsou v takzvaném „transakčním poolu“ - nějaký kus paměti, kterou si u sebe drží každý plnohodnotný klient a kde jsou uloženy všechny nepotvrzené transakce, které jsou zrovna v síti. Ty transakce jsou seřazené podle priority. Když je transakční pool plný, transakci s nejnižší prioritou vyhodí. Tak se tedy může stát, že síť transakci „zapomene“. Nicméně každý má u sebe svůj pool a ne ke každému se dostanou všechny transakce, takže přesně říci, co už bylo vyhozeno a co ještě ne, se nedá. (Transakce jsou opravdu seřazeny podle priority, ne podle času. Transakce žádný čas nemají, protože ten se dá snadno zfalšovat a nemá v decentralizované síti žádnou váhu.)

Pokud ta transakce tedy dlouhodobě hnije v transakčním poolu a nemá se k tomu, aby ji nějaký těžař zařadil do bloku, dá se udělat následující:

  1. podplatit nějakého těžaře, aby tam tu transakci zahrnul. Nicméně nevím, že by nějaký těžař tuto službu nabízel
  2. počkat, až bude transakce potvrzena, anebo naopak vyhozena z transakčního poolu. To, že byla vyhozena, lze zjistit třeba tak, že není vidět na Blockchain.info (resp. je to jeden z důsledků). Pak se dá vytvořit nová transakce s dostatečným poplatkem

Jak udělat novou transakci? Je možné, že klient bude tvrdošíjně trvat na tom, že tyhle bitcoiny už byly utraceny a nedovolí je uživateli utratit znovu. Pak je třeba udělat malou lest - peněženku exportovat (resp. privátní klíče/seed v případě Electrumu) a naimportovat jinam (nevím, kde přesně má kde klient uloženo, jaké transakce se chystá odeslat). Poté sesynchronizovat a poslat znova (a ideálně tak, aby nová transakce utrácela alespoň jeden vstup stejný jako ta stará, aby byly navzájem v konfliktu a nepřišly nakonec obě). Tj. tohle je řešení, ale je to fakt pakárna a viděl bych to stejně jako poslední možnost, až když čekání není únosné.

Chápu to správně, že když jsou BTC posílány z poolu, tak zmíněná malá lest nejde použít?

Tu lest samozřejmě může udělat ten, kdo ty bitcoiny odesílá, což je v tvém případě správce toho poolu. Ty s tím neuděláš nic… Nicméně ten pool by určitě mohl zahrnout do vlastních bloků i vlastní transakce. Pokud ta transakce takhle dlouhodobě neprochází, prostě správci poolu napiš a ať ti ty bitcoiny pošle znova.

Pozor na to “pošle znova”. Pokud transakci pošle znovu, typicky z jiných adres, tak se vystavuje riziku, že pošle BTC dvakrát.

Nic totiž nebrání “útočníkovi”, aby si starou transakci “schoval” a poslal ji do sítě znovu.

Jediné bezpečné je zopakování transakce se stejnými vstupy a vyšším poplatkem.

@Aleš Janda
Support jsem oslovil bohužel, bez odezvy, ALE btc už mám v peněžence