Solana Staking [FAQ]

Parametry SOL stakingu:

Aktuální roční výnos: 7,6% p.a.
Minimum pro staking: 0 SOL
Lockup období:

  • 2-3 denní období pro Warm-up (vklad resp. aktivace stakingu)
  • 2-3 denní období pro Cooldown (doba po kterou jsou prostředky blokovány po ukončení stakingu)

Návod na staking Solany z HW Ledgeru

Pro staking Solany je vhodné použít hardwarovou peněženku Ledger (Nano S nebo Nano X). Díky tomu bude zabezpečení tokenů, resp. privátních klíčů nejvyšší.

Pomocí software Ledger Live (pro Mac i Windows ke stažení zde) si nainstalujete appku pro Ledger “Solana”.

Spusťte Ledger Live a následně přejděte do manažera aplikací (“Go to manager to install apps”). Přístup do manažeru musíte potvrdit stisknutím obou tlačítek na Ledgeru.

V katalogu aplikací si vyhledejte Solanu a dejte instalovat.

Manažer a Ledger Live můžete následně zavřít.

Na USB Ledgeru spusťte aplikaci Solana. Nejprve v Settings (Nastavení) této aplikace na Ledgeru povolte “Allow blind signing” na Yes.

Pro přístup k SOL tokenům budete využívat online peněženku v prohlížeči ovšem zabezpečenou přes Ledger. Na staking lze doporučit SolFlare.

image

Ve výběru zvolte Using Ledger Nano tlačítkem vpravo a následně stiskněte Access Wallet >.

Prohlížeč vás následně vyzve k připojení Ledgeru přes USB. Pokud máte problémy s připojením v Chrome, zkuste místo něj Mozilla Firefox. Připojení Ledgeru je obvykle stabilnější.

Zvolte vaše zařízení - označené jako Nano S (nebo X) a dejte Connect (Připojit).

Následně zvolte standard pro generování adres (ponechte ten první doporučený Solana — 44'/501'/) a zvolte si některý z vašich předem vygenerovaných účtů (pokud nepoužijete ten první doporučuji si někam poznamenat, který jste zvolili, abyste pak nezmatkovali při příštím přihlášení do pěněženky)…

image

Následně stiskněte Access. Aplikace vás vyzve k potvrzení exportu veřejného klíče skrze USB Ledger. Musíte zvolit Approve.

Následně se dostanete do rozhraní peněženky, vlevo najdete adresu pro vklad tokenů. (Your Address).

image

Jakmile si pošlete nějaké tokeny Solany (třeba z Binance, Krakenu nebo Coinbase), můžete je zastakovat přes záložku Staking. Na ní uvidíte zůstatek, který je k dispozici (Your Balance).

Vždy nechte v peněžence alespoň nějaké desetinky, na placen poplatků. Nestakujte všechno.

Staking provedete tím, že dáte nejprve Create account, čímž založíte stakovací podúčet.

image

Zvolte jaký zůstatek chcete využít na staking.

Dejte Pokračovat / Next a následně potvrďte transakci na USB Ledgeru.

Vytvoříte tím stakovací podúčet v sekci Your staking accounts. Následně musíte tento podúčet delegovat na vybraného validátora tlačítkem Delegate Now.

Výběr validátora pro delegaci

Delegací svěřujete svůj hlas vybranému validátorovi. Měli byste vybírat pouze ty skutečně důvěryhodné. Liší se též výší provize, kterou si z odměn strhávajíc.

Doporučuji českého validátora Rockaway. Ten si účtuje rozumný poplatek 5% z odměny. Případně můžete vybírat validátory z širšího výběru na tomto seznamu nebo přímo z oficiálního fóra Solany. Nezapomeňte podpořit decentralizaci sítě tím, že vždy volíte validátory pod čarou! Tu poznáte podle textu:

CUMULATIVE STAKE ABOVE CAN HALT THE NETWORK- IMPROVE DECENTRALIZATION AND DELEGATE TO VALIDATORS BELOW

Opět potvrďte transakci přes USB Ledger.

image

SolFlare občas chvíli trvá, než aktualizuje vaše staking podúčty. Někdy to zabere i více než 15 minut. Pokud se stakované prostředky anebo delegace vybraného validátora neobjeví hned, mějte tedy trpělivost.

Vaše stakované SOL se budou nejprve 2-3 dny aktivovat (tzv. Warmup period) a poté začnou přicházet odměny. To můžete sledovat po přihlášení do peněženky přes Ledger anebo přímo na block exploreru kam zadáte adresu svého stakovacího podúčtu.

Změny na staking účtu

Pokud budete chtít přidat další SOL na staking, musíte znovu vytvořit nový podúčet a k němu analogicky přidat delegaci. Ke stávajícím podúčtům nelze přidávat další SOL. Technicky vzato to jde, ovšem neobešlo by se to bez zrušení delegace a opětové delegace, což nese zbytečné náklady na poplatky a časové prodlení.

Pro skončení delegace dáte jednoduše “Undelegate” a následně budete moci po uplynutí Lockup (resp. Cooldown) lhůty prostředy vybrat.

Aktuální výnos za delegaci (2Q2021) je bez odečtení provize validátorům něco přes 7% APY.

Užitečné odkazy: