Postup zacatecnika jak zabezpecit prvni investici

Zdar, strucne, takhle to chci udelat, tak by me jen zajimalo, zda to neni uplne blbe:)
Snazim se o max. jednoduchost, nebot tim nechci ztratit prilis drahocenneho casu a ani nejde o velke penize, tudis si mohu dovolit nejit tou nejbezpecnejsi cestou.
Pomoci nejakych smenaren (vypada to na simplecoin a easycoin) postupne (nekolika transakcemi u kazde, abych si overil, ze to proste funguje) nakoupim btc v cene pocitam do 50k.
Pro praci s btc (jen prijem a nakonec jednorazovy presun) hodlam pouzit penezenku electrum pro stolni windows.
Az uz budu mit pocit, ze nehodlam dale prikupovat (to bude pocitam behem par mesicu), chci vsechny btc prevest na papirovou penezenku, kterou ulozim na bezpecnem miste a budu leta cekat. Bud z toho nebude nic (coz pri teto nakupni cene nastve, ale nehodim si kvuli tomu masli nebo si na stara kolena koupim neco pekneho - nove telo apod.).
Tolik k memu obzvlaste prohnanemu planu. Je schvalitelny? A ted par veci, ktere mi nejsou jasne ani po precteni desitek clanku o btc.

  1. Kdyz budu davat tem smenarnam svou btc adresu, aby mi na ni poslali btc, mohu pouzit pro vsechny transakce jen jednu? Pokud by jedna adresa byla “jednorazova”, neni co resit. Pokud by to sice slo, ale nova adresa pro kazdou transakci by byla napr. bezpecnejsi, tak komplikuje vice adres, na ktere mi byly v minulosti zaslany btc, nejak praci s nima? Tedy, az budu pozdeji jednorazove prevadet vsechny btc z teto penezenky na papirovou, je uplne jedno, zda jsem je ziskal na jednu adresu nebo na vice adres? (Stale nechapu, zda je treba nejak zalohovat vsechny svoje btc adresy, na ktere mi nekdy nekdo neco poslal, jinak muzu o btc prijit nebo je vubec nemusim resit.)

  2. Tu papirovou penezenku bych si chtel vytvorit zde - bitaddress.org. Vygeneruji si novou (zalozka Paper Wallet), poslu svoje btc na tam uvedenou btc adresu. Jak tyto btc v budoucnu prevedu zpet do nejake sw penezenky, abych s nima mohl nakladat? To nekam zadam ten Private Key, ktery je tam uvedeny? A s tim souvisi treti otazka.

  3. Ten private key, vytvoreny jednim typem penezenky (pro pc, android app, tato papirova vytvorena na webu), je v budoucnu pouzitelny k “obnove” mych btc i na jinem typu penezenky? To mi prijde dost zasadni, protoze i kdybych je treba leta spravoval v nainstalovanem electrum, tak tu mame reinstal systemu, tato penezenka muze proste prestat fungovat atd. Takze staci mit private key a muzu si svoje btc “zobrazit” a dale s nima pracovat v jakemkoliv sw nastroji? Predpokladam, ze to tak musi jit, protoze jak jinak bych mohl operovat s btc, ktere si poslu na tu papirovou penezenku.

Prave ted mi vlastne doslo, ze bych si mohl usetrit mezistupen s tim electrum, vygenerovat si papirovou penezenku, a nechat si posilat btc ze smenaren rovnou na ni (na jednu ci vice adres, podle dotazu viz vyse), za predpokladu, ze si budu moci nejak zkontrolovat, ze mi tam ty btc opravdu prisly (to bych se mel dozvedet z odpovedi na bod 3).

Pokud mi nekdo odpovi na me dotazy, budu mu neskonale vdecny:) Diky

1 Like

ad zalohovani

Je v podstate jedno jestli budes pouzivat jednu adresu nebo deset. (rozdil je jen v tom, ze transakce budou “videt” na blockchainu pod jednou adresou. pro lepsi soukromi se doporucuje vice adres)

Pro zalohovani jsou dva zpusoby - bud zalohovat jednotlive privatni klice (kolik adres mas se zustatkem, tolik klicu musis exportovat). Anebo lepsi zpusob, ktery electrum urcite podporuje je zaloha tzv. seedu. Seed je v podstate klic k tzv. deterministicke penezence, to je takova, jejiz privatni klice lze podle algoritmu generovat z tohoto “master” seedu. Tim si to usnadnis, protoze seed je lehce clovekem citelny (jsou to slova ze slovniku) a zaroven pomoci 24 slov zalohujes stovky adres najednou.

Nejrozumejsi je zdat ten private key do electrum. Na to vytvoris novou penezenku, pri inicializaci zvolis import privatnich klicu a pockas na synchronizaci.

Ano u private key to tak funguje. Jsou sice dve verze klice - komprimovana a nekomprimovana, ale to je detail. Obe verze by nemel byt problem naimportovat kamkoliv.

U seedu (napr. vygenerovaneho pres electrum) je to slozitejsi. K tomu jeste patri tzv. path (ve tvaru napr. m/0/0’) a ten se lisi u jednotlivych klientu. Obvykle ale pri importu seedu muzes zvolit tento path, cimz se software snazi zajistit kompatibilitu jednotlivych penezenek navzajem. Ale principialne by to nemel byt problem (obzvlast kdyz pouzijes stejny software pro export seedu i pro import).

To muzes a lehce si zkontrolujes zustatek pres blockexplorer.com nebo blockchain.info

2carlos - diky za odpovedi;)
Asi to tedy nebudu komplikovat, vygeneruji si nekolik tech papirovych penezenek, na kazdou si necham poslat nejaky ten zlomek btc, overim si na tech odkazech, jestli na tu kterou adresu skutecne neco prislo, a pote uz budu jen doufat, ze:

  1. nemam nejaky bordel v pc, ktery mi pri vygenerovani tech penezenek precetl ty serie znaku
  • zde mam doplnujici otazku, pokud by se tak stalo a nekdo ty udaje (resp. ten private key, nic jineho asi neni treba) ziskal a odeslal tam ulozene btc jinam, poznam to predpokladam tak, ze mi ta adresa pri budouci kontrole ukaze 0, ze?
  1. budu v budoucnosti schopen pomoci toho private key btc obnovit a pracovat s nimi
  2. btc nebude za 10 let uplne mrtvy, cemuz davam tak 51%, ale treba budu prijemne prekvapen:)

Je to tak, dovozuješ to správně.

Jestli chceš mít úplnou jistotu (a ochranu před viry a keyloggery), tak jedině hardwarová peněženka… např. www.trezor.io

Pokud chceš investovat 50k, tak se asi 3k za trezor vyplatí…

O HW penezenkach vim, jenze to uz je presne ta slozitost navic, ktere jsem se chtel vyhnout. Neco takoveho bych si poridil, kdybych do toho chtel davat statisice, coz nyni neplanuji. Jiste, teoreticky za par let hodnota toho meho nakupu za par desitek tisic takova byt muze, ale to pak udaje na tom papiru, pokud mi to neukradne nekdo hned v zarodku, bude z pohledu sw utoku asi to nejbezpecnejsi. Navic si brzy hodlam poridit nove ssd, takze budu instalovat cisty os, cehoz hodlam vyuzit a prvni, co asi po prvnim startu systemu udelam, je vygenerovani a tisk tech penezenek:)

Taky moznost… anebo nabootovat z flashky treba do Linuxu.

Ještě můžeš úrověň zabezpečení zvýšit rozdělením seedu nebo privátního klíče na 3 díly a na každém budou jeho 2/3.
Pokud budeš mít 3 bezpečná místa k uložení tak při nenadálé ztrátě jednoho budeš mít stále k dispozici své BTC.

1 Like

Na rozdeleni seedu je nejaky nastroj nekde?

2mendrit - kdyz pominu fakt, ze nevim, jak to udelat, tak aby mi to jeste jednou nejak nekomplikovalo praci s nakoupenymi btc … pro me je asi nejjednodussi rozdelit investovane penize do nekolika penezenek a ty mit na ruznych mistech - pri ztrate jedne jsou sice tyto btc navzdy v cudu, ale lepsi, nez prijit o vse.

O žádném nevím. Stačí mít dvě kopie a ty si rozdělit na 1/3 (A) a 2/3 (B,C) plus z druhé kopie na 2/3 (A,B) a 1/3 (C). Ze dvou samostatných částí pak mít A-C.

Pokud se ukládá jen seed slova tak je to nejjednodušší a při obnově peněženky i při popletení pořádí je jen pár špatných pokusů na které není žádný limit.

Pokud jde o Privat key tak stačí si po 17. a 34. znaku udělat meteru ať se při rozdělení nějaký neztratí.

Další druh zabezpečení proti ohni je něco ve stylu https://cryptosteel.com/