Peněženka Exodus ale i jiné - obnova

Zdravím, možná je to úplně blbý dotaz, ale může mi někdo vysvětlit následující věc?

  • např. v peněžence Exodus vygeneruji různé adresy pro různé měny
  • zadám seed (12 en slov) pro případnou obnovu peněženky
  • někam si poznačím osobní klíče k adresám pro různé měny
  • zhavaruje mi např. HDD
  • na novém PC opět nainstaluju Exodus a vše obnovu např. pomocí seedu
  • potud tomu snad rozumím dobře

Co se stane v případě, že ale již např. nechci používat Exodus, ale chci použít jinou peněženku nebo např. firma vyvíjející Exodus přestane existovat?

  • předpokládám, že seed je funkční jen v původním SW, že?
  • lze načíst původní adresy pomocí osobních klíčů i do jiných peněženek pro dané měny určených a nadále je používat?
  • je třeba k tomu mít i nějaký datový soubor z původní peněženky? Předpokládám, že asi ne, protože by vše mělo být uložení na síti v blockchainu?

Díky za odpověď.

Naštěstí těch standardních formátů pro seed (deterministická peněženka) není až tolik… používané jsou cca 3.

BIP32, BIP43, BIP44

Takže by se nemělo stát, že by nešel seed naimportovat do jiné peněženky… Dokonce existují nástroje, které umí ze seedu generovat případné privátní klíče k jednotlivým adresám.

předpokládám, že seed je funkční jen v původním SW, že?

Podle toho o jaky jde standard jde samozrejme importovat i jinam.

lze načíst původní adresy pomocí osobních klíčů i do jiných peněženek pro dané měny určených a nadále je používat?

Ano, staci ze seedu vyexportovat jednotlive klice

je třeba k tomu mít i nějaký datový soubor z původní peněženky?

Staci seed, od nej se odviji zbytek (z nej se generuji adresy)

Doplnim Carlose, takovy nastroj najdes treba tady: https://github.com/iancoleman/bip39/

Jmenuje se to sice bip39, ale krome toho to umi jeste bip32, bip44, bip49, bip84 a bip141

Osobne jsem pouzil bip39-standalone.html na offline pocitaci, kdyz jsem resil omylem odeslane ETH na adresu z ETC chainu, pro vygenerovani privatniho klice z 24 slov seedu Trezoru.

Díky za odpovědi, myslel jsem si, že to bude nějak řešitelné.