P2P půjčky, Peer-to-Peer Lending, Mikropůjčky

Nekde jsou splatky (a tudiz i uroky) tydenni, jinde mesicni. Prepocet na Annual Percentage Rate, tj. rocni urok je tedy nutny pro srovnani.
Obvykle se pouziva XIRR - viz muj predchozi prispevek…

Podle mne XIRR a APR v jejich podani je jedna a taz vec. XIRR je dobra v tom, ze bere v uvahu konkretni cashflow, takze si muzes historicky spocitat realny urok i v okamziku kdy ti dosly nektere splatky pozdeji a nektere nedosly vubec (ty jsou odepsany okamzite).

BTW uroky nad 100% mi presvedcujou, ze temto pujckam je nutne se obloukem vyhnout… I na bondore jsou obcas pres 50% a je imho nesmysl si brat pujcku na takovy urok a tim spis do ni i investovat.

Je ale fakt ze btcjam se asi zameruje i na pujcky na lhutu 1 mesice, kdezto u bondory jsou to 3 - 5 let.

Skoda ze btcjam ve statistikach ty uroky neuvadi, neni moc transparetni, kdyz tam v grafu misto toho udava ROI… https://btcjam.com/stats

vecer na to zkusim mrknout

jinak bacha tam na vazbu s USD u pujcek znak RETZE a text CoindeskUSD (pujcite 1btc a cena pujde dvakrat nahoru a vrati se vam 0.5btc+urok) … zalezi jestli si hlidate btc, nebo cenu ve fiatu

jinak sou tam lidi-boti co pujcujou i napr. 900satoshi (tak nevim jaky je tam minimum :slight_smile: )

Jeste nevypada spatne https://bitlendingclub.com ale trosku mne mate ten system uroku, kdy v prehledu nevidis kolik lidi aktualne nabizej… V tomhle je bondora dobra, ze bidovani na uroky probiha automaticky a zaroven transparentne. Resis tak jen kolik a komu.

Ovšem tedy je vidět, že dlužníci z bitcoinového světa jsou úplně jinde než dlužníci z bondory… Třeba tady týpek chce půjčit na gambling (sorry, trading na bittrexu :wink: ) https://bitlendingclub.com/loan/browse/lid/8601/bittrex-trading-15 Přečtěte si jeho komentář… To je fakt střelec :roll_eyes:

Chtělo by to nějaké lepší statistiky, imho žadatele bondora prověřuje lépe a zabývá se výhradně zeměmi kde funguje dobře vymáhání splátek. O to bude procento defaultů nižší než u btc lending…

hmmm jedu to zatim koukam hodne nadivoko, ale musim to dat dokupy … dneska XIRR urcite neslozim :slight_smile: sezbirat vsechny data z webu rucne by byla dost pakarna, mam co dohanet :frowning:

V bondore je to jednoduchy je tam export dat do excelu - staci ti k tomu jeden sloupec s datem a jeden sloupec k tomu s cashflow (prijem nebo vydaj - bud + nebo -). Aby vypocet XIRR fungoval musi byt v tabulce minimalne jedna hodnota plusova (prijem) a alespon jedna minusova (vydaj).

Snadno se tak da proverit i uver, jen si copy-pastnes tabulku s predepsanyma splatkama do excelu (datum to konvertuje automaticky, obcas je potreba prohodit tecku za carku desetinnou kvuli lokalizaci) a k tomu si jako prvni radek s dnesnim datem das s minusem velikost investice… a voilla :wink:

Kazdopadne se XIRR (extended internal rate of return) v praxi lisi od klasickeho rocniho uroku.

btcjam export bohuzel nema, ale je tam neco jako seznam transakci a z toho to pujde dostat, akorat tam mam pres 300 polozek, tak na to budu muset udelat nejakej scriptik a odfiltrovat jen potrebny udaje

jo do ty xirr fce se ma nalejt jen “hotovy akce”?
protoze mam prakticky furt vsechno v luftu a odfiltrovat jiz uzavreny investice od tech neuzavrenych a tech co kde jeste neprobehla prvni splatka z toho seznamu transakci nedostanu kloudne … bych musel fakt prochazet polozku po polozce a naparovat to na jednotlive investice grrr fuj :slight_smile:

jinak je tam vypocitany NAR - Net Annualized Return cislo
(popis: http://blog.btcjam.com/2014/06/11/introducing-nar-a-useful-tool-for-successful-investors/)

jestli je to tady zajimavy pro nekoho ale nevim :slight_smile:

Urcite bude, … je to tomu XIRR relativne blizko, akorat to nezohlednuje jednotlivy data splatek (XIRR ti snizi urok pokud dostavas napr. splatky po splatnosti). Se pochlub :slight_smile:

ok, tak NAR mam cislo 62.41%

ale stejne si musim zacit delat nejakou agendu, sem to zacal na divoko a trosku ztracim prehled… ten prehled co dela jejich system neni uplne “akuratni” pro muj pocit (rad bych videl i jine data)

jinak sem teprve “nastartu” tj. druhej mesic, prvni mesic sem zacal a btc se jeste netocily, ted je to teprve ve stadiu, jak sem si predstavoval … nejakou kloudnou statistiku z toho dostanu spis az tak za 3 mesice hadam

Tez jsem na BTCjam a z 37 pujcek mam pet nesplacenych (z nichz dve jsou celkem cerstve a podle komunikace verim tomu, ze jeste splaceny budou). Pravdou je, ze jsem pri investovani hodne opatrny - vybiram si jenom A hodnoceni a presto zkoumam detaily o dane osobe atd. Vubec neinvestuju do “mining*” a pokud ma nekdo jeste jiny aktivni dluh, tak jde taky nemilosrdne pryc.

Ale abych prispel i necim konstruktivnim - uzivatel apr-guy obcas komentuje s APR dle vlastniho vypoctu, protoze dle nej ten na BTCjamu je spatny.

Wow… tak to je hodne :slight_smile: ale jestli jedes jen druhy mesic asi se to muze jeste znacne zmenit (cimz te nechci strasit)… Ja se o tom ted dozvedel, takze zadna cisla o ktera bych se podelil nemam… (kazdopadne uz mam jednoho neplatice :ghost: …)

Mas recht, shmoulo, proto je nejlepsi si nasazet pekne cashflow polozku po polozce do excelu/openofficu a pouzit funkci XIRR…

Vetsinou to jde snadno prekopirovat copypaste primo z tabulky v prohlizeci…

Prvni depozit tam mam 29. zari 2014, predtim jsem jenom jako sup krouzil okolo (a premyslel, kde bych se zase mohl nechat okrast :D). Takze to neni zas az tak uplne druhy mesic, ale jak rikam - jsem hodne opatrnej, uz jsem se na vsech tech bitfunderech spalil dost.

Co se nejakych alternativnich poctu tyce - imho je problem, ze btcjam neposkytne dostatek informaci pro soukrome prezkoumani a vsechno to skryvaji za nejakym svym algoritmem. Uz jsem jim na tohle tema psal na support, at to nabidnou v ramci nejakeho api, ale netvarili se moc vstricne.

jo ja sem zatim opatrnej a jedu mensi cifru btc, zatim to otukavam, ale jevi se me to dobre i pres ty neplatice. Pokud bude dalsi mesic dobrej, tak hodlam btc prilejt. Jen to ucto si musim dat dohromady.

To tak jenom zvenčí vypadá. Ve skutečnosti je to ale taková malá sociální síť. Sleduju jiné uživatele a pokud vypíšou půjčku, přijde mi e-mail (dá se odnastavit), takže nemusím viset celý den na webu, ale jsem okamžitě informován. Podobně je po přihlášení k dispozici feed tvořený vším možným, mj. informacemi, kam investovali ti, které sleduji. Funguje to velice dobře a půjčky spolehlivých dlužníků se tam moc dlouho neohřejí. U těch nejlepších v závislosti na částce od minut do jednoho dne. Taky bych řekl, že tu celkem platí mocninný zákon (aka Paretovo pravidlo 20/80) vzhledem k tomu kolik komu člověk půjčuje.

Co se zhodnocení týče, když vezmu vydělané úroky (počítám jen už splacené půjčky a současně odečítám neplatiče) vůči celkovému kapitálu, tak mám za únor (tj. 18 dní) zhodnocení na úrovni 10 % (v lednu jsem se tomu teprve začal aktivně věnovat – to jsem měl zhodnocení jen 1,7 %, protože splacených bylo jen málo půjček, respektive menší částky). Momentálně tam mám přes 70 aktivních investic. Celkově musím říct, že jsem s výsledky nad míru spokojený. :slight_smile:

Evidenci si vedu v Gnumericu, vždycky si tam zanesu údaj, když udělám investici, a pak zaznamenám, když mi přijde splátka. Je to velice flexibilní a vyhovuje mi to – mám krásný přehled, rychlé součty, rychlé vzorečky, vše, co potřebuju.

Jinak tu je i API, člověk si s tím může případně vyhrát. Investovat se dá od opravdu malých částek (viděl jsem třeba jen stovky satoshi, ale to mně osobně smysl nedává).

Tak koukam ze tu par lidi co se tim zabyva docela solidne je :)) Super, diky za informace! Let them flow… :slight_smile:

Mne teda na Bondore laka ta automatizovanost. Resit kazdyho dluznika a posuzovat jestli ma dostatecnou “reputaci” mne nebavi, to radeji rozdelim do tisice mikropujcek, u kterych je pak jedno kdyz nektere nevyjdou…

Navic vest si jeste separatne ucetnictvi je sileny… To teda nemaji moc dobre resene u btcjam… Shmoulo, co presne schovavaji resp. nemaji transparentni dle tvych predstav, nejak jsem tomu neporozumel co konkretne mas na mysli…

Nad tím jsme už taky uvažovali, jestli by se dala udělat automatizovaná zisková strategie, která by
a) investovala všude fixní částku
b) investovala +/– stejnou částku v závislosti na pár ukazatelích (úrok, rating atd.)

V podstatě jakékoli další možnosti už jsou příliš sofistikované a jejich potenciální přínos je diskutabilní. Ale tady na těch pár by se mohla dát udělat jednoduchá statistika, na které by se ověřilo, jestli to má šanci fungovat. Ještě zajímavější by bylo, pokud by takováhle automatizovaná strategie dokázala získat vyšší zhodnocení než ruční práce (kde hrozně moc záleží na úsudku). Ale i kdyby ne, peníze bez práce jsou vždycky prima. :slight_smile:

To souhlas, uvažoval jsem, že to napíchnu na to API a budu to mít automatizované, ale ta vstupní časová investice mě nějak nevzala, takže zůstávám u primitivních nástrojů. :wink: Navíc vedení té evidence je časově zanedbatelné.

Zvlast ucetnictvi si vedu v gogol doc tabulce - ale jenom pro havelock/crypto-trade/cryptostocks… tudiz ted uz vlastne pouze pro havelock a par direct shares. U btcjamu jsem tez zvazoval vyuzit api, protoze bych docela rad vedel, kolik jsem do ceho dal, kolik mi to dalo atd. Navic jsem treba prodaval nejake nesplacene dluhy a po uspesnem prodeji jsem se dozvedel pouze to, ze bylo prodano to a to a uplne to zmizelo ze zaznamu, takze nevim, kolik jsem do toho dal, kolik jsem dostal za zaplacene splatky a za kolik to potom nakonec bylo prodano.

Skryvaji - nejak jsem to blbe napsal, proste mi chybi nejake detailnejsi vypisy a statistiky, navic by se mi libilo vice moznosti filtrovani, uz i to stavajici obcas nefunguje (odskrtnes coindesk a on tam porad zustava). Rikal jsem si udelat vlastni frontend nad jejich API (ale to mi prijde nekompletni) a nabizet to verejne (treba za nejakej mesicni fee).

Zajimave odkazy k peer2peer lending a statistickemu modelovani:

    Random Forest

  • http://datalab.lu/blog/2015/03/11/applying-machine-learning-to-peer-to-peer-lending/
  • Cox Proportional Hazards Model
  • http://blog.lendingrobot.com/post/87123011616/predicting-the-number-of-payments-in-peer-lending
  • Net Present Value (Internal Rate of Return) http://blog.lendingrobot.com/post/90677678531/predicting-returns-for-ongoing-loans

    Good old excel

  • http://www.lucas03.com/bondora-statistika-k-4-6-2014/

no tak me se pocet neplaticu, dost zvedl… :frowning:

No podle mne jsou bitcoiny ve sfere p2p lending fakt proklety… Laka to urcity (docela vysoky) procento lidi, ktery si myslej ze bitcoiny jsou idealni na smecka a ze nemusej splacet. Bohuzel to v realite opravdu tak je… Pri spouste podvodu ktery se staly neni snaha veritelu dostatecna (at uz pro legalni nebo financni duvody, na to tema by se dal napsat uplny elaborat). Neni to tak dlouho co mi psal clen Donty, ze ma dobre zkusenosti s p2p pujckami v bitcoin sfere, no kdyz jsem ho nedavno oslovil ohledne nejakeho updatu, popsal mi pomerne brutalni zkusenosti hranicici s nocni murou. Kdyz k tomu prictu krachy smenaren i dalsich projektu, kterym se vyplatilo “zdrhnout” s bitcoiny klientu, vychazi mi z toho ze peer to peer lending jedine bez bitcoinu. Proto sleduju spise weby tykajici se bondory (bondora.cz dava k dispozici veskera data o vsech historickych uverech), lending club (jednicka na US trhu) a prosper (dalsi web ktery ma k dispozici api pro treti strany a jejich analyzy).

U me zatim je stale prilis kratka doba na posouzeni, zatim jsem nemel zkusenost s zadnym bankrotem ale to urcite prijde :wink: