Nepotvrzená transakce - co s tím?

Toto téma zakládám pro všechny co mají nepotvrzenou transakci a nevědí si rady. Prosím nezakládejte nové téma. Přečtěte si nejprve vaše možnosti v tomto prvním příspěvku a poté teprve odpovězte k tématu. Někdo ze zkušenějších členů vám ochotně poradí.

Abychom vám mohli poradit musíme znát:

  • jakou klientskou peněženku (software) jste pro odeslání transakce použili,
  • adresu ze které bitcoiny odešly a adresu příjemce
  • anebo txid (unikátní identifikátor) transakce nejlépe ve formě odkazu na blockchain.info

Nepotvrzené transakce - Průvodce

:left_speech_bubble: Co je nepotvrzená transakce?

Transakce je po vašem podepsání (skrze klienta - peněženku) klientem odeslána (tzv. broadcastována / vysílána) do sítě, kde přežívá v tzv. poolu nekofirmovaných transakcí a čeká na zařazení do bloku. Některý z těžařů ji tedy musí nejprve vzít tohoto uncofirmed poolu a zařadit ji do bloku, který vytváří. Za úspěšné vytvoření bloku inkasuje veškeré poplatky z takto zařazených transakcí, čili je motivován příjmem. Poplatek proto musí být dostatečně vysoký, aby minér transakci do bloku zařadil.

:left_speech_bubble: Jak vysoký má být poplatek?

Výši poplatku vám doporučí buď vaše peněženka, anebo využijte některou z online služeb. Např.: https://bitcoinfees.earn.com/ nebo https://estimatefee.com/

:left_speech_bubble: Proč je moje transakce nepotvrzená?

Každá transakce začíná jako nepotvrzená. Rychlost zařazení do bloku záleží na výši poplatku. Průměrnou dobu zpracování v závislosti na poplatku zjistíte např.

:left_speech_bubble: Zpracování trvá příliš dlouho, transakce ze zasekla. Co mám dělat?

Přesvědčte se, že transakce je skutečně vedena jako nepotvrzená, vyhledáním na blockchain.info. Do vyhledávacího pole zadejte buď txid (označení transakce, pokud jej máte k dispozici) anebo cílovou adresu. U transakce uvidíte namísto počtu konfirmací Unconfirmed.

Pokud tento stav trvá déle než 48 hodin, obvykle je na vině nízký poplatek. Řešení je několik:

  1. Počkat - transakční špička může být jen dočasná a jakmile bude poptávka o něco nižší, sníží se i požadované poplatky. Každý minér má jinou poplatkovou politiku a proto se může stát, že se štěstím někdo vaši transakci zpracuje.

  2. Double-spend s vyšším poplatkem - běžně jsou tyto transakce nepovoleny, proto budete zřejmě muset použít jinou peněženku (ta stávající vám to nedovolí). Ale pokud budete mít štěstí, může transakce projít a původní bude odstraněna z mempoolu.

  3. Replace by Fee (RBF): Pokud vaše transakce byla původně označena jako replaceable, pak můžete znovu zadat transakci, tentokrát s vyšším poplatkem. Minéři budou původní transakci ignorovat.

  4. Z cílové adresy provést transakci - pokud se podaří spojit se s příjemcem vašich btc, můžete zkusit namotivovat minéry k vytěžení vaší transakce tím, že s ještě nepotvrzenými mincemi na cílové adrese provedete další transakci, tentokrát s motivačně vyšším poplatkem. Pro minéry je pak řešení zařadit obě (na sebe navazující) transakce do stejného bloku a inkasovat poplatky. Bez současného potvrzení první transakce minér druhou nemůže inkasovat.

  5. Použít akcelerátor: některé pooly vám transakci mohou za určitý poplatek na zakázku “vytěžit”. Např. https://pool.viabtc.com/tools/txaccelerator/

:mega: Vaše tipy jak vyřešit situaci s dlouhodobě nepotvrzenou transakcí uvítáme v tomto vlákně!

:mega: Tento průvodce je wiki příspěvek. Každý uživatel jej může editovat a přidávat další odkazy či odstraňovat nefunkční. Za přispění díky!

mám peněženku bitcoin qt, před pěti dny jsem posílal dvě transakce na ve výši 0,7 btc, ale obě jsou stále nepotvrzené, a na blockchain je ukazano že žádná transakce neproběhla, co ted ? vrátí se bitcoiny zpátky nebo se někam ztratili ?

txid? zdrojova adresa? pripadne nejakej screenshot by nebyl?

Je syncly chain u Bitcoin-QT?
Ukazuje je Bitcoin-QT jako odesle, bez potvrzeni?

už je to odeslany, par minut po tom co sem napsal tenhle topic…:smiley:
na blockchain u ty adresy bylo ze zadna transakce neprobehla, a ja sem mel v penezence napsano unconfirmed, ted uz je to odeslany akorat nevim proč to trvalo pět dní… možná proto že sem měl vypnutej poplatek ted už sem to mam zapli ale…

Bitcoiny používám jen jako běžný uživatel asi rok a zatím jsem nejdéle čekal na potvrzení transakce kolem 17 hodin. 5.1. jsem uskutečnil transakci 8631f49dab0e8db4d9605b1fb1d4d1b7074c78d203a8cbf26e76f40ada3c1c3e
která dosud stále visí jako nepotvrzená. Placeno z peněženky blockchain.
Chtěl jsem se zeptat, zda máte někdo s tímto zkušenosti - tj. může zůstat transakce nepotvrzena natrvalo a tím tedy přijdu o bitcoiny, nebo je možno ji nějak zrušit či ovlivnit?
Ještě jsem se díval na nepotvrzené transakce na blockchainu a tam jsem z tohoto data (5.1.) nenašel žádnou takovou. Nejstarší měly datum z 6.1.2017. Prosím o radu.

uz je zda se potvrzena… https://blockchain.info/tx/8631f49dab0e8db4d9605b1fb1d4d1b7074c78d203a8cbf26e76f40ada3c1c3e

Zdravím,

mám 2 nepotvrzené transakce, už 2 dny. U obou jsem nastavil zjevně malý poplatek - jen 0,0001 BTC. Klient MultiBit HD.

ID první je
cf3bf181284f15d3dbf613261c71216134d51a3c4b9e7846310e47c07e9655b2

ID druhé je
9959021d72c329c027c88dc3db6cf373d69ecf04195a22c06793e2508d9737f1

blockchain.info už mi hodí error 404, když dám transakce hledat, ale to až dnes, předtím to normálně zobrazilo, takže ID jsou v pořádku.

Mám ještě šanci, že ty transakce budou zařazeny do bloku, nebo jsem přišel v součtu o takřka 1 BTC ?

Děkuji za odpověď.

rad bych te uklidnil: o btc prijit rozhodne nemuzes… bud prevedene (konfirmovane) jsou anebo ne (tzn. jsou na puvodni nebo cilove adrese, nikde jinde)…

vetsinou staci pockat a transakci broadcastnout znovu se spravnym poplatkem.

Zdravím, rád bych se dotázal na transakci ID: 506d623d2cde341745938a92ed0d4a263356eabf47a94b8d047afa8e3bead0a7
respektive čas zadání transakce, při kontrole na blockchain.info mi info píše, že byla zadána 2017-03-04 00:39:55, přitom jsem platbu zadával již 1.3 a když k vyhledání využiji jiný bitcoin explorer např. tradeblock.com platba se jeví jako správně zadána a to: 1 Mar 2017 19:04:30 (3 days ago).
Zajímá mě tedy jak je možné, že časy jsou rozdílné a kdy bych mohl očekávat, že se platba potvrdí, případně zdali je možné transakci nějak stornovat abych ji mohl zadat s vetší provizí, aby byla vyřízena přednostně. (Abandon tlačítko v Bitcoin core mam zamčené)

Blockchain
https://blockchain.info/tx/506d623d2cde341745938a92ed0d4a263356eabf47a94b8d047afa8e3bead0a7

Tradeblock
https://tradeblock.com/bitcoin/tx/506d623d2cde341745938a92ed0d4a263356eabf47a94b8d047afa8e3bead0a7

Zdravim, chcem sa spytat, ci mal niekto problem s nepotvrdenymi BTC v penazenke… Nechal som si poslat nejake BTC , platba mi pise, ze je uskutocnena, ale penazenka mi ukazuje nepotvrdene BTC.

https://blockchain.info/tx-index/18b86fe3112cf6dc5096fb7770274ed538d457e0a5547c728705bb13be671811

Ďakujem

Jakou penezenku pouzivas? Je synchronizovana?

pouzivam Multibit 0.5.1 … mala by byt, lebo vzdy na zaciatku prebieha synchronizacia

a mas tam skutecne importovany privatni klic k adrese?

no a to by som zistil ako ci to tam mam?? doteraz som nemal takyto problem

a jak jsi tu adresu na kterou sis nechal btc poslat ziskal? vygeneroval jsi ji z multibitu pres “Request Payment”?

Nemam multibit nainstalovany ale nekde tam musi byt prehled vsech verejnych adres co mas v klientovi…

hej hej, vygeneroval som si ju presne tak ako vsetky ostatne adresy.

Dobrý deň, čítal som tu už nejaké otázky ohľadom tejto témy, ale aj tak by som sa chcel spýtať. Dňa 27.02.2017 som poslal BTC na adresu request žiadateľa a je 06.03. 2017 a transakcia na blockchain sa stále ukazuje ako nepotvrdená. teraz neviem či mám stále čakať alebo čo mám robiť??? Dá sa to nejako stornovať, alebo tomu mam dať iba čas??
Ďakujem za pomoc.

ID: 637ad1e23e20eff5fa481f4aa270d9e27928b5ab0ce901ceb7a897900e88033e

Budeš muset počkat až se kompletně vyprázdní mempool (až bude málo nepotvrzených transakcí).

V době kdy je třeba dát poplatek 100+ sat/B jsi dal nějakých 19.

Pro srovnání, měl jsem zaseklou transakci teď pár dní zpátky s poplatkem 4x větším cca 7 dnů.

Co se dá dělat?

a) čekat až ta tx projde nebo se (teoreticky) stornuje a vrátí (reject minery) - osobně se mi tohle ještě nikdy nestalo, vzdy to po nejake dobe doslo= je pravděpodobnější že to bude seklé věčně

b) jestli máš ještě nějaké btc na té samé adrese nebo v change (zkrátka jestli jsi neposlal všechno a něco se ti vrátí) tak můžeš zkusit fintu - poslat z té peněženky další tx (třeba sám sobě na jinou adresu) - ale s vysokým poplatkem.

Při troše štěstí nějaký hodný miner zpracuje tu tx s vysokým poplatkem a k ní zpracuje i tu zaseklou (protoze jsou na sebe navázány)

c) můžeš googlit a najít jak udělat “double spend” a pokusit se to poslat znovu s vyšším poplatkem (na mě moc složité)

Osobně to řeším za b) a to funguje spolehlivě. Jediná sebeobrana proti zaseklým transakcím je volba dostatečně vysokého poplatku nebo to posílat jako RBF (replace-by-fee). Je-li odeslána tx jako RFB tak je možné ji jednoduše zaslat znovu (nahradit) s vyšším fee.

OK ďakujem moc za radu, už som bližšie v obraze…no k tomu poplatku, nikdy som to neriešil, lebo Multibit mi automaticky určoval poplatky. V peňaženke mi zostalo minimum, nejakých 0,30 mBTC s čím asi tu odporúčanú variantu b) neurobím, či?? … a nešlo by to tak, že by som si dobil BTC na jednu z tých adries a nasledne by som urobil prevod s vyšším poplatkom??..Dúfam že tie peniaze ešte uvidím niekedy :slight_smile: