Legalizace prostředků získaných "prvotním krypto úpisem"

Zabyval se nekdo moznosti legalizace financnich prostredku ziskanych upisem “krypto cenneho papiru”? Dovoluje vubec neco takoveho nas pravni rad? Zajimalo by me to z pohledu fyzicke osoby nepodnikajici, fyzicke osoby podnikajici i pravnicke osoby.

Mate nekdo znameho koncipienta pripadne studenta prav, ktery by neco podobneho chtel zpracovat jako diplomku treba? Nebo existuje v CR pravni poradna, ktera se timto zabyva?

Pripadne kde se na tohle ptat? Nejak si nedokazu predstavit, ze bych sel s podobnou otazkou na bernak, to by pak meli ctrnact dni zavreno a trikrat denne vytirali chodby svecenou vodou a Andrew skoncil na zimu v Cernovicich.

1 Like

Zajímavé téma. Řešil jsi to nějak dále?

To slovo “legalizace” trochu evokuje, že by to na začátku nebylo legální a bylo potřeba to uvést do “pořádku”. Naštěstí ale v ČR platí zásada legální licence (co není zakázáno, to je dovoleno) takže tuto obavu nesdílím.

Navíc pokud jde o účetnictví, to se kontroluje až při případné účetní kontrole (včetně případného doměření daňe včetně úroků a penále). Obecně zdanit příjem je relativně snadné, platí na to všeobecná daň 15% z příjmu.

Viz třeba Zdanění zisku z obchodování BTC/LTC - #44 od carlos

Stejně jako s investicí do kryptoměny, doporučuji podávat přiznání až když realizuješ prodej, tzn. přijmeš koruny (nebo jinou fiat měnu) na svůj účet.