Je Bitcoin měna nebo ne?

[admin edit]
Toto téma vzniklo rozdělením původně z diskuse Bitcoin v účetnictví
[/admin edit]

Ano, už jsem na to jednou ptal, kde je to napsané, že bitcoin není měna? Jak dlouho to bude trvat, než to někde (zákon, vyhláška, nařízení, rozsudek…) napsané bude?
Podle mě bitcoin měnou je (a nevylučuje se to nijak s tím, že současně jde i o komoditu).
Původní papír od Satoshiho přece už v názvu zmiňuje “cash system”.
IMHO platbu provedl ten, kdo umožnil na ní navazující platby, což je v bitcoinové terminologii ten, kdo zveřejnil podepsaný blok (obsahující danou transakci).

Obavam se, ze prohlaseni fiktivni osoby ze neco je mena ma si stejnou ravni vahu, jakokdyz prohlasim, ze to co mi tece z kohoutku neni voda, ale penize…

Pokud tedy jeste je rec o ucetnictvi / uctovani a ne o dojmech kohokoliv z nas…

scharr … ono asi ani tak nejde o to, jak prelozis P2P electronic cash system do cestiny, ale spis o to jak POCHOPIS co je P2P (peer-to-peer) architecture/network … pak se rovnez lepe chape CO vlastne BTC ve sve podstate je (s “electronic cash system” asi problem porozumet nebude) a pote se bude take snadnejsi vyporadat s vasimi ucetnimi a/nebo danovymi otazkami, na ktere v nekolika postech jiz naprosto presne a spravne Carlos, Hawk and javar odpovidali …!!! … Hodne zjednousene to chapej - nebo preloz, jako: od pocitace k pocitaci v propojebne siti - bez zadneho centralniho “sefa” (server - sluzba - agent) … to znamena, ze kazdy pocitac si vymezi malou (nebo nejakou) cast kterou “zpristupni” jinym pocitacum v siti (interni nebo internetove) a naopak, kdyz chce predat - podelit se o nejakou vytvorenou informaci / data / file (soubor informaci) a zde treba BTC (adresa => klic) - tedy “elektronicky vytvorena informace / data” kterou zde pouzivame jako platidlo. Platidlo NENI mena (currency) … platidlo je NASTROJ a nastroj (nebo pomucka) se muze smenit, koupit nebo prodat. Dulezite (a genialni) je, ze kazdy kdo se zapoji do site vytvorene “od pocitace k pocitaci” se okamzite stava take svym vlastnim “sefem” (serverem), kde kazdy ma uplne stejne moznosti a vyhody a muze komunikovat mezi sebou na primo - bez centralniho “zprostredkovatele” a prakticky zadarmo, protoze nepoziva zadny sever a na nem nainstalovane softwary / servicy … take mu nehrozi zadna bezna intercepce (ted nevim jak to rict Cesky) protoze veskera komunikace se vytvari dynamicky - tezko se da predpokladat dopredu, vzika vlastne jenom na zaklade poptavky a nabidky v te dane dobe a miste … nevim jestli tu jenom neopakuji co uz vsichni znaji a chapou, ale doufam ze takto po-lopate “prelozene” P2P electronic cash system vysvetli podrobneji to co se zde Carlos & spol. snazi opakovane zduraznit …? (doufam ze mezitim vsichni neusnuli, nez to docetli az sem, lol)

cokoli: ja jsem se ve svych prispevcich snazil reagovat hlavne na uplne prvni otazku v tomhle vlakne. Konketni danove dopady, ktere resi letos ucinna legislativa na uzemi v okruhu radove 250 km kolem Litomysle, me moc netrapi (i kdyz samozrejme chapu, ze v tomhle vlakne se najdou i lide, ktere to zajima a hodne).

Asi to lze shrnout stručně - až BTC uzná za “měnu” ČNB, zařadí ji do svých “kursovních lístků” a bude možno s BTC nakládat (i po stránce účetní) jako s jinou (cizí) měnou.

Tak jinak: nic jako penize u bitcoinu neexistuji.
Nikdo zadny bitcoin nema. A kdyz ti nekdo rekne, ze ti poslal do penezenky penize, tak ve skutecnosti ti nic neprislo.
Bitcoin stoji a pada na blockchainu, coz je neco jao ucetni kniha.
To je ta kniha, to ktere ttebas ve firme zaznamenava ucetni pohyby.
To co mas ve wallet.dat jsou jen klice.

Tudiz je medle nesmyslne polemizovat nad tim jestli bitcoin jsou neo nejsou penize, protoze jsou to JEN zaznamy ve (verejne pristupne) ucetni knize.

Takze, to, ze bitcoin NEJSOU penize je jaksi dano vubec tim jak cela sit funguje.

A pokud to jeste stale neni zrejme, tak zajdi to Western Union a zkus nekam poslat penize. Oni ti daji kod, ktery pak trebas posles prijemci v smsce.
Tvrdt o bitcoinu, ze jsou to penize je stejne smysluplne jao tvrdit o te SMSce, ze jsou to penize.

Sorry, lip uz neumim…

scharr: ty ses ptal kde je to napsane ze BTC neni mena (a jak dlouho to muze trvat nez nekdo nejakou vyhlaskou ustanovi ze to mena je) a jak prelozit P2P electronic cash system … a to co je v mojem postu popsane - melo vysvetlit, ze to co vytvari BTC (a predava - distribuuje), je pouha electronicka infortmace (data file - soubor dat) vytvorena pocitacem v siti a podnicena a regulovana pouze nabidkou a poptavkou (individualni) - TO prece nema s zadnou MENOU ani vzdalene nic spolecneho, ze!!! … fakt ze se tato “informace” da pouzit jako platidlo je zalezitosti jinou (zalezi na “dohode” mezi stranami) a potom se ridi pravidly (nebo zakony) podle toho pod ktere zakony ta ktera osoba kdo takove platidlo acceptuje a pouziva, spada. Je zhola nemozne declarovat BTC jako MENU (currency - jakekoliv) a nikdy toto nemuze byt zadnou vyhlaskou stanovene. Nejsou to penize - je to “ohodnoceni” cehosi - jako jednotka vytvorena v tu danou chvili a v tom danem prostoru!!! tuto jednotku pak muzes prevadet na penize a s penezi zachazis tak jak je to dano v tve zemi … ale to uz zachazis s penezi - nikoli s BTC …

bSir: ANOOOOOO !!!

scharr: … oh, a “cash system” … ty ses na tom terminu zasekl … cash system je system na kterem se muzeme dohodnout - jakykoliv - a - neznamena to ze budeme pouzivat “cash” (hotovost) ale NEJAKY ZPUSOB PLATBY z ktere se k te hotovosti potom nejak dopracujeme (klidne kazdy po svem) … electronicky system platby je ten co jsme vytvorili elektronicky (radou dat - symbolu, apod.) ale jak uz tady nekdo nekolikrat rikal, muzes si vytvorit a pouzivat cash system kde budes treba platit (cili neco ohodnocovat nejakou jednotkou) v litrech vody z vodovodu …

A když už jsme u toho. Máme i “casomeny”. V dedine přijde odnaproti a vymaluje ti obývak. Někde si poznacis že ti hodinu maloval obývak a aby ses odvdecil za to dostane 2 chleby… Nebo taky ne. On za tebou totiž přijde že mu soused spravil sekačku a ať ty dva chleby teda daš jemu…

A něco takového je i bitcoin. Kde jsou nějaké peníze? A jak by někdo něco takového zakazat

bSir: A-ANOOOOOOOOOOOOO!!! a - vunec v tom nikdo nic jinyho hledat nemusi - protoze nic jinyho to NENI - a tim padem - nic jinyho nenajde! A JE TO

Panove, ja si vazim toho, kolik usili jste venovali tomu, abyste komentovali me pochybnosti (a snad dokazete jeste chvili pokracovat). Doufal jsem, ze budu moct zajit zitra na ten sraz a probrat to s nekym osobne, ale to bohuzel nepujde, ukazalo se, ze mam jine povinnosti. Takze budu dal klast hloupe otazky a vyvozovat (z vaseho hlediska) absurdni zavery tady.
Po technicke strance (P2P, blockchain, transakce, adresy, public+private keys, wallet.dat, difficulty, nonce, pooly) i uzivatelske strance je mi docela jasne, jak bitcoin funguje/se pouziva, takze pokud se mne tyka, vysvetlovat nic nemusite.
Slovo “cash” ma v anglictine mnoho vyznamu, slovni spojeni “cash system” bych pri prekladu Satoshiho papiru prelozil jako “platebni system” (o hotovost tam podle me nejde). Soucasna verze zakona o platebnim styku se bitcoinu snad netyka, ale staci par drobnych uprav a tykat se ho bude.

Kdyz uz jsme zacali pouzivat slovo “penize”, tak podle me bankovky/mince jsou jen o malo lepsi penize (a nekdy zase horsi) nez koruny na beznem uctu v bance. A penize na uctu v bance jsou jen nejake zaznamy v ucetnich knihach banky (takze je to podobne jako blockchain, az na to, ze v bance si po kazde transakci asi ucetni knihy jakoby uzaviraji). Pres western union jsem penize nikdy neposilal, ale z popisu bSira mi prijde, ze western union da zakaznikovi smenku (ktera je na rozdil od klasickych penez i bitcoinu velmi tezko delitelna) takze to je neco jineho.

No nepochopil jsem, jak to myslel pan cokoli, kdyz napsal, ze BTC je pouha el. informace … podnicena a regulovana nabidkou a poptavkou.

Dobrou noc.

scharr: ja se omlouvam nejen pro caste preklepy ale i pro nektere nepresne vyrazy nebo vety (nekdy protoze proste nevim jak to nejlepe rict Cesky - taky jeden z duvodu proc jsem zde-ucit se, ale hlavne spis proto ze nekdy neni snadne “get of your head” - vystoupit ze sveho vlastniho mysleni / uvazovani a dokazat se vysvetlit treba i uplnemu laikovi nebo novici)

Co tim bylo mineno je asi toto:

BTC je digitalni product - vyroben elektronicky nejakym softwarem (z tveho pocitace nebo weboveho serveru) a muze byt vyroben naprosto kymkoliv kdo ma ten pocitac … je k tomu zapotrebi jenom poptavka a nabidka kterou mezi sebou nekdo acceptuje a pak ji proste vyrobi - tim minim ze vyrobi BTC - tedy hodnotu / jednotku s kterou jiz predem souhlasi si vzajemne zaplatit.

Proto to nejsou “penize” v tom slova smyslu, protoze penize si nemuze vyrabet kazdy kdykoliv nejake potrebuje.

Zde tedy nevyrabite a nepouzivate penize, ale “informaci”, data, digitalni hodnotu kterou sdilite (sharing) o kterou se delite s dalsimi “vyrobci” a uzivateli - ve sve originalni - tedy digitalni, forme, ktera ovsem pote muze nabit hodnotu “vecnou” - kdyz ji prodate nebo smenite za penize nebo cokoliv jineho …

Nejlepe by to asi osvetlil priklad s emailem … kazdy muze na svem pocitaci napsat email … kdyz se pripoji na internet, tak ho poslat nebo prijmout. Prijemce si ho muze nechat a skladovat ho ve sve digitalni podobe na svem pocitaci (jako data) a ma porad “email” (jako ma BTC) ale kdyz si vytiskne na papir, tak uz ma tangible product - ma “dopis” - kterej obsahuje data z emailu (informaci) ale uz neni digitalni, je vecny (takze by to uz nemel nazyvat emailem, ale dopisem, jako kdyz by mu ho nekdo physicky dorucil) … a kdyz mu za ten dopis nekdo zaplati v dollarech, tak to uz ma “penize” a s tema zachazi podle zakona

S emailama, ktere ma ve svem pocitaci a ktere rozesila nebo prijima po internetu, ktere budto produkuje sam nebo cela rada dalsich uzivatelu - kdykoliv si potrebuji neco sdelit - o neco se podelit (na zaklade ceho muzou “vydelat penize” potom) … tak s tema emailama preci nemuze nijak zachazet jako s “penezma” podle zakona … a zadna vyhlaska nebo kurzovni listek toto nikdy nemuze resit … ano?
a zakazat to jako ilegalni? … JAK proboha? … co by z toho mohlo byt nelegalni? … vlastnit a pouzivat pocitac maybe? … nebo telefone

cokoli: Jasne, me se to taky se stava, ze neco povazuju za tak samozrejme, ze o tom ani nemluvim a pritom pro toho druheho je to naprosto neocekavane nebo sporne.

K vyrobe BTC podle me neni zapotrebi nabidka ani poptavka. Vyroba BTC je podle me technicka zalezitost a i kdyby lidi nahle vyhynuli, pocitace by mohly dal tvorit basecoiny. Kdezto nabidka a poptavka jsou pro me ekonomicke terminy a bez zivych lidi by uz zadna nabidka ani poptavka nebyla.

Na beznych penezich je dnes dulezita predevsim ta (ciselna) informace. Nikdo nechce tisicovku, protoze se mu libi obrazek Palackeho. A vetsina existujicich korun je dnes stejne evidovana v databazich bank.

Svoje bitcoiny s nikym nesdilim (aspon doufam). A povazuju to za jednu z vyhod bitcoinu. Dokud nekdo neziska moje klice, jsou jen moje.

Analogii s emailama jsem opravdu necpochopil. Takze ani nevim, jak s ni nesouhlasit :slight_smile:

Nemecké spolkové ministerstvo financií podľa dnešného vydania rakúskeho denníka Die Presse prvýkrát klasifikovalo onlinovú menu bitcoin. Podľa neho je virtuálny platobný prostriedok označený za “súkromné peniaze”, čím je digitálna mena uznaná právne a daňovo. Die Presse dodal, že je to triumf pre “internetovú generáciu”, lebo len ona môže skutočne rozumieť, čo znamená názor ministerstva financií v Berlíne.

[URL=http://finweb.hnonline.sk/c1-60448280-bitcoin-hlasi-triumf-nemecko-ho-uznalo]
Nemecko označilo Bitcoin ako “súkromné peniaze”. Mena je tak uznaná právne aj daňovo.

Hurá, hurá, huráááááááááááááááá.

Paráda, navíc němci chystaj osvobození od kapitálových výnosů při držení alespoň 1 rok (podobně jako u akcií).

Fajn, zakladam firmu na bitcoiny :smiley: vsechno pujde do nakladu :smiley:

Super článok od Martina Belobradu, na etrend.sk

Poprosil by som teda novinárov, aby pri každej správe týkajúcej sa eura, dolára, jenu alebo libry boli tak objektívni, že spomenú vždy dole fakt, že euro, dolár, jen či libra sa používajú aj na obchodovanie s drogami, podplácanie a tiež sa zvyknú prepierať. Očierňovať bitcoin len preto, že sa zaň dajú kúpiť drogy, je neuveriteľne trápne, hlúpe a neodborné. Treba sa zmieriť s faktom, že je tu nová technológia, ktorá umožňuje platiť v priebehu pár sekúnd hocikde na svete, len na základe bitcoin adresy. A za žiaden, alebo maličký poplatok. Okrem toho má bitcoin viacero ďalších vlastností a predností, ktorá ho robia zaujímavým nielen z technologického hľadiska, ale aj investičného. Okolo bitcoinu rastie neuveriteľne silná ekonomika.

Bitcoin a drogy

Ahojte, ja som tu novy. :wink:

Toto este nemusi znamenat, ze Bitcoin nie su peniaze. Napr. podla anglickej Wikipedie:

“Money is any object or record that is generally accepted as payment for goods and services and repayment of debts in a given socio-economic context or country.”

Cize pokial budu transakcie v blockchaine “vseobecne povazovane” za sposob platby, tak podla tejto definicie to su peniaze.

Teoreticky by tam ale mohol byt problem v nasledujucom: Ako sa da docitat, peniaze musia splnat tri zakladne funkcie. Musia byt:

  1. všeobecný prostředek směny - toto sa bude dat dosiahnut, ked sa bitcoin viac rozsiri.

  2. zúčtovací jednotka - toto plati uz dnes, cokolvek sa da vycislit v normalnych peniazoch, to sa da vycislit aj v bitcoinoch

  3. Uchovatel hodnoty - peniaze musia mat taku vlastnost, ze sa daju odlozit, a po case si stale uchovaju hodnotu (aspon cast ;-)) a mozes za ne kupit neskor. Tu vidim zadrhel. Myslim, ze niekto by musel poskytnut nejake formalne zaruky, neviem akym presne sposobom, ktore by hovorili o tom, ze Bitcoin siet bude stale bezat, cize napr. ze ju nikto nevypne, necrashne, ze zvladne akykolvek napor mnozstva transakcii v buducnosti, atd.

IMHO, pokial sa nevyjasni ten treti bod, tak Bitcoin mozno povazovat za “prostriedok vymeny” alebo za “zuctovaciu jednotku”, ale nie este za peniaze.

na bod 3. bitcoin hodne sazi diky svemu omezenemu mnozstvi (a tendenci k deflaci)… zaruky sice nejsou tak silne jako u 99% fiat men, ale nekdo vice veri skriptu nez centralni bance, je to otazka preferenci… otazka vypnuti site je ciste ekonomicka a podle mne nedava smysl.

naopak body 1. a 2. si musi jeste protlacit cestu … az teprve bitcoin bude “vseobecne akceptovany” napr. jako mzda apod. splni bod 1.

bod 2. je docela problem, protoze pri vyraznych fluktuacich si nikdo nedovoli vyjadrovat ceny v bitcoinech. aby dobre plnil tuto funkci zuctovaci jednotky mel by byt imho stabilnejsi.