Jak využívat teplo z těžebního PC

Tak, chtěl bych se vás poptat na vaše názory co dělat nebo co děláte s těmi stovkami wattů, co vyprodukují karty?

Jako jedna možnost je asi vytápět byt, ale teď v létě nevím nevím… :frowning: Na zimu bych to určitě pochopil, ale stejně, jedná se pořád o elektřinu a nedej bože že i možná za 5 Kč/kW, takže to mi taky nepřijde jako super… :frowning:

Ono asi celkově bude problém, že pokud člověk nemá přímotopovou sazbu, tak vlastně má celkem buď jen vysoký tarif, nebo ještě 8 hodin denně “noční” tarif. Takže jak to řešit? :slight_smile: Názory jsou vítány!!!

Já mám svoji vyzy, že postavím těžební stroj na nějaké super úsporné platformě. Líbilo by se mi něco jako atom či AMD E-350. Problém je, že tyhle platformy nemají moc PCIe linek, taže to tím asi padne. Ale jako grafiky by se mi líbili cenově asi dvě 5770. Takže to k tomu vidím na nějaký co nejlevnější AMDko a ještě nejlépe z té 45W edice, i když on když člověk koupí normální, tak ušetří a jen ho trochu podtaktuje :wink: A bude mít to samé.

Ale hlavní myšlenka je, udělat na vše vodní chlazení a to teplo rvát do zásobníku TUV. Stejně se musí natápět, tak proč ne takto?

Celé by to mělo mít cca 250W tepla. :slight_smile: Takže za den to sežere 250*24 = 6kW a vyprodukuje 21,6MJ energie. Voda potřebuje 4 180 J k tomu, aby se 1kg ohřál o 1 stupeň. No a pak už to je jen jednoduchý výpočet. Problém je, že musí být nějaká přiměřená spotřeba vody, aby to vycházelo. A mě to zrovna moc nevychází, takže bych stejně půlku tepla musel poslat do vzduchu :frowning: Ale věřím, že pokud má někdo rodinu, kde jsou 4 osoby, tak by se mu možná hodilo i větší topení než jen 250W :smiley: :wink:

Samozřejmě je tam problém nízký/vysoký tarif. Ale tam mě jen napadlo, že by se v době vysokého tarifu podtaktovaly a naopak v době nízkého tarifu zase přetaktovali. :slight_smile: Ale to už je extrém… :slight_smile:

kasli na 2x 5770 a zober radsej raz 5850.
dvojnasobny vykon, jeden a pol nasobna spotreba…

Teď nad tím přemýšlím :slight_smile:

vidím to na:

a

:slight_smile:

Nechci dělat díru do světa. Jen takové potěženíčko. Bude to behat v kanclu, tak abych se tam taky neupekl. :wink:

cena pěkná, ale bohužel už nemaj skladem…

To odpadní teplo bys samozřejmě mohl použít i opačně, na klimatizaci, ale to už by vyžadovalo nějaké důmyslnější řešení. :slight_smile:

Nad tímhle přemýšlím v jiné souvislosti, taktovat a upravovat parametry minera v době, kdy se na pc nepracuje (třeba kuli hlučnosti a možnosti na pc pracovat). Když se pracuje, snížit výkonnost. Nevíte někdo o win cmd utilitě na taktování, abych ji mohl použít ve skriptech (plánovač)?

Odpovím si sám… :slight_smile:

ClockTweak
https://en.bitcoin.it/wiki/GPU_overclocking_tools

A hledal jsem tak dlouho až jsem našel i variantu úplně zdarma…
https://bitcointalk.org/index.php?action=printpage;topic=16406.0

A funguje velmi dobře (HD5770), ověřeno Trixx

nějaký nový nápad jak v létě využít teplo z grafik? ideální by bylo zase využití na el. energii :slight_smile:

zdar někde na netu jsem viděl technologii do komínů, v podstatě velmi účiná turbína využívající tah, zkus to najít.

Elektriku z toho v rozumný míře nedostaneš (příliš nízkej gradient), ale je to pěkný suchý teplo, takže kromě vytápění se nabízí i sušení potravin, vysoušení dřeva na topení, nebo třeba i vysoušení vlhkých zdí a místností.

Třetí generace radiátoru z GPU:

https://www.qarnot.com/crypto-heater_qc1/