Do krize se dostal růstový kapitalismus ne kapitalismus jako takový

“Do krize se dostal růstový kapitalismus ne kapitalismus jako takový. V současné době si většina z nás pod kapitalismem automaticky představí růst. Náš systém je založen na růstu. Z médií nabýváme dojmu, že bez růstu nejde nic. Bez růstu nelze splácet dluh, nelze se dále zadlužovat a v současnosti se vedou diskuse, zda se teď zadlužit, aby se nám příště dluh lépe splácel,” popisuje současný trend ekonom Tomáš Sedláček.

Kapitalismus v našem pojetí těžil několik posledních let ze tří zdrojů, a to z minulosti, budoucnosti a z inovací. Co se týče minulosti – vyčerpali jsme téměř všechny neobnovitelné zdroje a nyní všichni víme, že jsme na začátku jejich konce. Dalším zdrojem je budoucnost, protože růstový kapitalismus je založen na tom, že si půjčujeme a žijeme na její úkor. A posledním zdrojem růstu jsou inovace, které nás za posledních 20 let posunuly jako nikdy předtím. “Je zajímavé, že ekonomie, která je na inovacích založená, je tak rezistentní a žije ve fachidiocii posledních let. Je jasné, že ekonomika našeho druhu nemůže nadále růst na základě půjčování. Zdroje jsou vyčerpány,” varuje Sedláček.

“Systém, který tu v současnosti funguje, je neskutečně postátněn. Můžeme ho nazvat intervencionismus, ve kterém se naše individuální moc rozhodovat o tom, jak naložíme s vlastními prostředky, neustále snižuje. Radikálně narostlé vlády mají obrovské výdaje a přestávají být schopné financovat své sociální systémy. Soukromý sektor chřadne a nedokáže státní systém utáhnout. To ovšem není nečekaná krize, ale přirozený důsledek systému, který je dále neudržitelný. Nejedná se o krizi kapitalismu, tedy krizi soukromého vlastnictví, ale o krizi přerozdělovacích států blahobytu,” uvedl Josef Šíma, rektor CEVRO Institutu.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/153350-kdyz-si-clovek-pujci-deset-tisic-neni-o-deset-tisic-bohatsi-stat-ano/

amen
5a774f376a8dc

Nevím za co může nebo může kapitalismus. Ono nejčistší forma kapitalismu je momentálně v Čině a tam to zatím na oko funguje dobře.

Problém západu je obecně v tom, že zlenivěl a zpohodlněl. Západ je v posledních 20ti letech neskutečně líný a pohodlný. Stačí se podívat na to, co vlastně ještě v Evropě vyrábíme a co všechno jsme přesunuli do Číny, Thajska, Vietnamu nebo Indie a podobných států. Firmy, které dříve zaměstnávaly Evropany a ti pak dané peníze v Evropě danili a za zbytek nakupovali, tak nyní zaměstnávají děti, v lepším případě otrocké dělníky, v ideálním případě aspoň trochu svobodné obyvatele třetího světa. Všechno se dnes vyrábí v Asii a tím tradiční značky s velkým jménem upadají, protože i jejich kvalita silně upadá. V roce 1995 jsem si v Mnichově koupil obuv značky Adiddas vyrobenou v té době ještě v Německu. Boty stály 190 marek, ale ty boty jsem nosil 8 let, než se doslova prošoupaly podrážky. Dnes když si koupíte boty Adiddas, dáte za klidně kolem 1500-2000 korun, ale vydrží sotva dva roky - vyrobeno ve Vietnamu, Thajsku nebo Čině, podle toho jaké máte štěstí na továrnu.

A takto je to se vším. Kdysy poměrně známé a uznávané značky produktů jsou dnes vyráběny v Asii a díky jejich mizerné kvalitě a přemrštěné ceně o ně přestává být zájem.

Lidé v EU ztrácejí práci. Firmy se snaží vyhnout nesmyslným regulím platícím v EU. Evropa jako taková je navíc neskutečně pokrytecká. V EU platí všemožné normy, které určují co se má jak, kým a za jakých podmínek vyrábět. Pokud se ale výroba přesune do Asie, kde produkt doslova montují děti v otrockých podmínkách, tak se produkt v klidu prodává v EU.
Evropa nesmyslnými ekologickými regulemi a dotačními programy likviduje vlastní firmy a výrobce. Přitom nijak nelimituje dovoz produktů, které se vyrábějí bez ohledu na ekologické regule mimo EU.

Stejně tak nechutný zvyk žít na dluh. Lidem se podsouvá idea, že pokud na něco nemají a pokud na něco nevydělají, tak si to díky půjčce stejně mohou dovolit. Tahle idea se navíc nebezpečně přesunula ze světa malých občanů do světa států, kdy se jednotlivé státy v EU svojí sociální politikou neúměrně zadlužují a diví se, když přijde čas dluhy splatit. Řekové si dlouhá léta žili silně nad poměry, silně nad své možnosti. Teď se bouří, když to mají splácet. Stejně tak se mi nelíbí podpora bank, které jim půjčovaly. Pokud má mít Evropa nějaké regulační mechanismy, tak právě takové, které by tomuto zabránily. Pokud by se Řecku přestalo nechutně půjčovat před deseti lety a pokud by to prasklo již před deseti lety, tak by dnes měli možná zaplaceno. Ano, nežili by si v takovém blahobytu jako posledních deset let.

Ono se ukazuje, že celou západní ekonomiku v posledních deseti letech táhly pouze půjčky. Bohužel přichází doba, kdy utracené půjčky musíte zaplatit a navíc s úrokem.

Osobně si myslím, že západ půjde životní úrovní hodně dolů v příštích deseti letech. Hlavně státy jihu, zvyklé na pohodu a siestu se propadnou. A pocítí to i Němci.

Evropa se musí vrátit k tomu, co tu budovaly poválečné generace. To byli lidé, kteří skutečně makali, aby se jejich děti měly dobře. Bohužel jejich děti již nemakají. Spoléhají se, že tu práci za ně odvede někdo jiný a levněji. Ano, odvede, ale oni už z toho nebudou mít ty peníze co měli dříve.

Evropa jednoduše zchudne a nejvíc to pocítí dříve bohatý západ. U nás to myslím zase tak horké nebude. Životní úroveň půjde trochu dolů, ale nebude to tak výrazné, jako na západ od nás.

Evropa se bude muset vzdát svých snů o ekologii a multikulturní společnosti, která nefunguje. Bude muset přestat o práci jen mluvit a bude muset začít zase pracovat.

Všichni se pořád bojí Číny a jejího případného vojenského růstu. Čína ale s nikým bojovat nemusí. Ona si tu jednoduše vše koupí. Nejdříve naše firmy, naše banky, pak pozemky a pak i ten zbytek.

Naprostý souhlas. Líp bych to napsat nedokázal.

To jsou dost jednoduche az zcestne nazory… porad se soustredime zda to je socialismus nebo kapitalismus, ale to je jen nalepka.

Cina zije na otrocke praci lidi a deti, nedodrzovanim hygienickych standardu, ochrane prostredi apod. . Ale hlavne zije na poptavce z EU a USA, jak poptavka pada sami se dostavaji do problemu.
Jinak EU/USA se stala opravdu preregulovana, nejsme schopni zajistit ani zakladni vykon prava a platime premrstene politiky a uredniky, kteri tenhle maras vytvareji a generuji plno zbytecne prace.

Je treba se vratit zjednodusene k praci na kontinentu a zacit tim, ze nezametnane zacit zamestnavat i kdyby zametanim ulic, vyrobou kostat, lopat, monterek, socialnich bytu. Mame prace schopne “zadarmo”-musime jim stejne dat podporu, tak at aspon makaji a neni treba kupovat drahe stroje/palivo.
Ale hlavne to nevytvari generaci, ktera nevi co je to prace.

jednoznačně vidím problém v tom, že je nás na planetě příliš mnoho, a taky čím dál častěji stoje nahrazují lidskou práci

uz to nebude dlouho trvat ( http://osel.cz/index.php?clanek=6053 )

jo a carlos by mohl zmenit theme, protoze tyhlety linky v barve textu jsou hrozne!!