Česká národní banka a její politika

Ekonomika poroste víc, hlásí ČNB. Intervence by mohly příští rok skončit

Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos čeká růst hrubého domácího produktu o 2,2 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Jak uvedl její guvernér Miroslav Singer, banka by mohla počátkem příštího roku upustit od devizových intervencí.

Podle dřívějších prohlášení chce centrální banka držet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR nejméně rok a půl.

Proti prosinci ceny stouply o 0,1 procenta, což je dokonce nejnižší meziměsíční přírůstek lednových cen od roku 1993.

Jak prohlásil guvernér ČNB Miroslav Singer, aktuální data ukazují správnost rozhodnutí intervenovat. „V současné době době není zapotřebí upravovat měnovou politiku. Zatím nic nenaznačuje, že ten zásah, který jsme provedli v listopadu, nebyl adekvátní. Nic nenasvědčuje, že by bylo potřeba ho nějak modifikovat,“ uvedl guvernér.

Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa je však realita představám centrální banky dost vzdálená. ČNB předpokládala růst nejméně o 0,4 procenta.

„Vzhledem k tomu, že je lednová inflace nižší, než je cíl ČNB, jeví se zatím její listopadová intervence jako neefektivní,“ zhodnotil aktuální čísla Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

Jak však varoval Marek Šperlich, ředitel pro strategii společnosti BBI, deflace se letos Česku stejně nevyhne. „Česko tak bude ve zvláštní situaci. Náš kurz koruny by vzhledem k deflaci měl sílit, ale to se nemůže dít, protože tomu brání ČNB svými intervencemi. Očekávám paradoxní moment, kdy čeští občané kvůli ČNB budou chudnout oproti zbytku Evropy, i když by tomu mělo být naopak,“ doplnil.

„Z makroekonomického pohledu již v deflaci dávno jsme: jádrová inflace je záporná již delší dobu, klesají produkční ceny v zemědělství, službách a stavebnictví,“ dodal Marek z Patria Finance.

Spotřební koš nově zahrnuje tablet, naopak osobní počítač vypadl
ČSÚ spočítal lednovou míru inflace podle pozměněného spotřebního koše. Mezi tisícovku sledovaných položek nově statistici zařadili tablet či přehrávač Blu-ray a některé nové typy automobilů. Ze seznamu se naopak vytratil osobní počítač či digitální videokamera. ČSÚ se těmito pravidelnými obměnami snaží jít s dobou a v inflaci zohledňovat nejnovější zvyky spotřebitelů. Naposledy se obsah koše měnil loni.

omg, nikdy jsem to nestudoval, ale jako celkem mi zaráží, co v takovém spotřebním koši dělal počítač a dneska tablet, když to je zboží, které ve své kvalitě a specifikaci je na trhu pár měsíců. Třeba takovej rohlík, nebo kus masa (s obsahem 100%masa) se v čase výrazně nevyvíjí a svůj účel splňují pořád stejně…

jj :slight_smile: tablet dela krasne 2,7 promile :wink: ve spotrebnim kosi

spotrebni kos - http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/spotrebni_kos_2014/$File/spot_kos2014.pdf

metodika vypoctu inflace: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/isc_metodicka_prirucka/$File/manual_isc_2013.pdf

zmeny v indexu spotrebitelskych cen: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/indexy_spotrebitelskych_cen_revize_2010/$File/revize_spotr_cen_2010.pdf

Ako meritko mi staci, ze vdaka tomuto kroku stupli moje naklady na zivot o 10%.

Prezentace CNB ohledne aktualni menove politiky

PDF https://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/konference_projevy/vystoupeni_projevy/download/tomsik_20140226_psp.pdf

Dulezite info:

Stanovisko CNB k Bitcoin obchodum

http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/faq/obchodovani_s_bitcoiny.pdf

Stojí za aktuálním propadem koruny trh anebo blogger Miroslav Singer?

http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/stacil-jediny-blog-sefa-ceskej-narodnej-banky-a-kurz-koruny-vyskocil-641061
http://byznys.ihned.cz/c1-63375290-guverner-cnb-singer-zablogoval-a-koruna-posilila-o-30-haleru
http://nazory.ihned.cz/c3-63375260-060000_d-63375260-cnb-nemusi-rychle-reagovat-na-pokles-cen-ropy-a-potravin

Mimochodem propad koruny umístil korunu jako nejhorší měnu začátku roku 2015 (dokonce s horším propadem než ruský rubl, který čelí propadu ropy) podle Wall Street Journal…

Myslím, že to je velmi špatná vizitka ČNB. Je jedno jestli pravdu má nebo nemá a jsou její předpoklady správné či nkoliv. Jde zejména o špatnou komunikaci, kdy vysílá signály prostřednictvím pochybných blogů a nedostatečně komunikuje. Chybí dlouhodobá transparence.

Pro firmy a spotřebitele je defacto jedno jestli hrozí deflace nebo inflace, důležitá je předvídatelnost a ideálně i stabilita měny (kterou má mmch ČNB přímo ve své podstatě).

Za mne velký palec dolů Singerovu blogísku.

4.2.2016
http://www.cnb.cz/cs/menova_politika/br_zapisy_z_jednani/2016/160204_prohlaseni.html

Myslím, že právě na tohle čeká hrozne spousta obchodníků a spekulantů. Budete taky na tuto událost investovat?

ČNB cca před čtvrthodinou přestala oslabovat korunu.
Máme se co těšit na pěknou volatilitu… Spready ve směnárnách asi značně porostou.

Z newsletteru Akcenty: na plny kurzovy floating to tedy nevypada…


Reakce koruny na oznámení ČNB není tak silná, jak se možná očekávalo. Koruna má zatím tendenci posilovat a nachází se pod hladinou 27 CZK/EUR. Výraznější posílení koruny se však zatím nekoná. Téměř s jistotou lze říci, že výraznějším pohybům koruny v tuto chvíli brání intervencemi ČNB.

Jak si vysvětlit skutečnost, že ČNB ukončila kurzový závazek a přitom dále intervenuje? Ukončení kurzového závazku znamená, že ČNB již nebude bránit koruně posílit pod hladinu 27 CZK/EUR, avšak na devizovém trhu zůstává aktivní a intervencemi kurz koruny usměrňuje. Kurzový závazek je minulostí, intervence ČNB však pokračují.

Další otázka se pojí s následným vývojem kurzu koruny. Na základě ani ne hodinového post exit obchodování nelze dělat jednoznačné závěry, avšak vše nasvědčuje tomu, že ČNB zatím nehodlá připustit výraznější výkyvy koruny. Toto období vysoké, ale nikoliv extrémní volatility, bude pokračovat i dnes odpoledne a pravděpodobně i během zítřka. V několikatýdenním nadhledu je velmi obtížné odhadovat, kterým směrem se bude koruna ubírat a to s ohledem na silný příliv zahraničního spekulativního kapitálu do korun v posledních měsících. Posilování koruny směrem k hladině 26 CZK/EUR či lehce pod tuto hladinu je však mírně pravděpodobnější. Každopádně nelze vyloučit ani krátkodobé oslabení koruny nad hladinu 27 CZK/EUR. Považuji za nutné zdůraznit, že ČNB pravděpodobně nebude tolerovat příliš rychlé posilování koruny, na druhé straně nebude tak striktně bránit případnému oslabení české měny.

Vaše
AKCENTA CZ