Blockchain.cz: iniciativa za překlad slova blockchain

Rád bych představil před pár dny spuštěný projekt Blockchain.cz.

Loni už mi totiž přišlo příliš hloupé, že furt musím v českých textech psát „blockchain“ nebo se uchylovat k překladům typu „řetězec bloků“. Vím ale něco málo z historie IT pojmů a že slova jako sběrnice nebo ovladač nespadly z nebe. Napadlo mě tedy iniciovat kolektivní nalezení pořádného překladu pro blockchain. Nu, a výsledkem jsou prozatím stránky, kde se to celé organizuje. :c)

Ještě pro úplnost zmíním rovnou tady, že celá akce má tři fáze: první sběrnou (trvá tři čtvrtě roku), druhou hlasovací (trvá dva týdny), třetí výběrovou (trvá jeden den). Je to dlouhá doba, ale chci skutečně nechat dostatečný prostor pro sběr návrhů, aby se mohl zapojit každý, kdo bude chtít. Na zpropagování by to mělo být dostatečně dlouho. Budu rád, pokud se zapojíte (propagací i návrhy překladů :c)).

LOL… tak to jsi mne prekvapil… Pokus o novou Čechoslovanštinu ™ ? :smiley:

Já už čekal nějakou novou ambiciózní službu nad blockchainem, typu programovatelné transakce :slight_smile:

Takové práce jste tomu dali kvůli takové malichernosti? Přece spousta slov se do češtiny nepřekládá, další spousta slov vyplyne jen tak přirozeně. I kdybyste nakrásně měli výsledek hlasování, jestli se chytne ve společnosti je věc úplně jiná…

Sorry, ale tohle mi přijde jako nadbytečné sociální inženýrství… ale jako propagace bitcoinu to může k něčemu být.

Osobně se spokojím s výrazem “blockchain” :cowboy_hat_face:

Srry za OT:
Všude ve světě se vývoje blockchainu a navázaných technologií chytly nejen startupy, ale i banky, akorát my v Čechách na místo toho stále vymýšlíme jak si ten výraz počeštit :roll_eyes:

Víš co, já překládám Bitcoin Core, místy i něco píšu, hodně o kryptoměnách mluvím. A ten pojem jednoduše chybí.

Tak příště. ;c)

Ale proč tomu nedat šanci? :c) Ostatně ty překlady, co jsem zmiňoval (sběrnice, ovladač, disketa, …) taky nevyplynuly samy od sebe, ale někdo je musel vymyslet. V době neinternetové ten proces samozřejmě probíhal jinak, ale dneska ty možnosti jsou, tak to zkoušíme takhle. :c) Máme tím co ztratit?

Souhlasím, že tahle iniciativa mohla přijít o pár let dřív. Holt se k tomu nikdo neměl… :c\

Urcite, sanci tomu dejme, nic nevzniklo pres noc :)… treba se to chytne a ja ti pak dam za pravdu :).

Ale za mne osobne jsem nikdy nemel divny pocit zminovat na prednasce slovo blockchain. Navic ma docela slozitou podstatu, kterou clovek jen tak jednou vetou nevysvetli . A prave to vysvetleni je imho klicove, pochybuji ze nam to novy cesky vyraz nejak usnadni. A navic “řetěz bloků” nezni zdaleka tak sexy jako v anglictine… :slight_smile:

Mne to prijde jako vase vtipna aktivita, co muze pomoci propagaci bitcoinu. Ale na to kolik s tim bylo a bude prace si od toho bohuzel moc neslibuju :slight_smile:

Přesně. Ostatně proto tohle celé vzniklo. :c)

Té práce s tím zas až tolik nebylo – ono je to dost malé. :c) Čas to ale určitě ještě nějaký chtít bude, ale ne věčně, takže to pro mě je snesitelné. Prostě koníček. :c)

A po těch trolech uklidím, aby se tomu vrátil trochu seriózní nádech, žádné strachy. ;c)