Alternativní pohled(y) na světovou ekonomiku a "krizi"

Díky Láďovi, že mne zásobuje jiným pohledem na věci (někdy z hodně opačné /a tak to má být/ strany) :wink:

QE3, the Federal Reserve�s third round of quantitative easing, is so open-ended that it is being called QE Infinity.

Hampl: I po nás se žádá záchrana bank v eurozóně
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/media_2012/cl_12_120924_hampl_ln.html

Krugman o pravé motivaci k utahování opasků a o katastrofické důvěryhodnosti centrálních bank
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2085178/krugman-o-prave-motivaci-k-utahovani-opasku-a-o-katastroficke-duveryhodnosti-centralnich-bank.html
… aneb Keynes vstava z hrobu…

Royal Canadian Mint to Trade Coins for Digital Currency “MintChip”
http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=24453

The 16 Trillion Dollar Bailout

12.10.2012 - Singer: Chceme lidem znepříjemnit držení peněz v bankách

Podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera je ČNB připravená intervenovat v případě posílení kurzu koruny. “Ceny nemovitostí klesly, teď jde hlavně o to, aby lidé neměli pocit, že budou klesat věčně. To se někdy může stát a to by pro nás mohl být důvod, který bychom museli intervenovat”, uvedl pro Hospodářské noviny.

Podle něj chce ČNB více lidi pobízet k utrácení a méně ke spoření: “Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A proto jim svým způsobem hrozíme, že kdyby ceny měly klesat tak, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok,” dodal Singer.

11.10.2012 - Singer: Jak z krize? Dát lidem peníze a oslabit korunu, pozor na nízkou inflaci

Pokud České národní bance nic jiného nezbude, sáhne podle guvernéra ČNB Miroslava Singera k oslabování kurzu koruny, aby zlepšila ekonomický stav v Česku. Singer se totiž obává příliš nízké inflace, která poškozuje ekonomiku.
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-57867400-jak-z-krize-dat-lidem-penize-a-oslabit-korunu

18.10.2012 - 25 let od krachu na Wall Streetu - ponaučení?

Zajištění portfolií hedgováním index futures, algoritmický trading, pojistky v bankovním systému a pyramidový efekt. Jak to bylo před 25-ti lety a co jsme si z toho vzali jako ponaučení.

V češtině též zde: http://www.akcie.cz/odborne-clanky/104598-krach-na-nyse-l-p-1987/

Steve Forbes - Klíč k prospěritě: vraťte nám zlatý standard a snižte daně!
http://www.forbes.com/sites/steveforbes/2012/06/06/golden-rule-for-prosperity/

ECB Report 10/2012 o virtuálních měnách: Bitcoin a Linden Dollar
www.ecb.europa.eu/pub/pdf/other/virtualcurrencyschemes201210en.pdf

F.A.Hayek - Denationalisation of Money (1976)

Za finanční krizi mohou bankéři na kokainu, tvrdí expert

Na svetových trhoch došlo k vlne výpredaju aktív súvisiacich s ekonomickými cyklami. Obzvlášť výrazne klesajú ceny na suroviny. Ceny ropy sa priblížili k psychologicky dôležitej hranici 100 USD za barel. Podstatne klesli na cene zlato a striebro. Dopyt na suroviny značne klesol po dnešnom zverejnení štatistiky HDP Číny, ktorá rozčarovala investorov pádom tempa rastu ekonomiky ČĽR.

Čiže s toho vyplýva, že aj BTC môže v najbližších dňoch zaznamenať výrazný prepad…

Proč myslíš? Bitcoin má úplně jiný charakter než zlato. Zlato je bezpečný přístav, Bitcoin je ultra-rizikové aktivum. Takže motivy proč do jednoho či druhého investovat jsou v podstatě opačné.

http://ekonomika.idnes.cz/konec-spolecne-evropske-meny-euro-dr6-/eko_euro.aspx?c=A130508_124708_eko_euro_skr

Když se člověk dneska rozhlídne po plakátech a televizi, vidí nový trend “slučování půjček”.
Chápu to správně tak, že banky tím získávají kapitál ve formě příslibu dlužníkova splácení, s tim že s tím kapitálem budou hned operovat a až se za pár měsíců provalí, že dlužníci nemají na splácení tak bude mít banka problém?
avšak dlužníka lze exekuovat, pokud nemá více jak dva věřitele, pak může utéci přes insolvenci (30%), otázkou je, co je lepší, když má stejnak holou …del.

-miliardari-vetri-drtive-zhrouceni-trhu-a-zbavuji-se-akcii

co se stane s btc az to prijde? :smiley:

Podniky zaskočila razance ČNB ohledně oslabení koruny

Tak to nevypadá, že to je jen o podpoře silného exportu.

Co to je za kravinu? Deflace jako takova zvysuje hodnotu meny (pokles cenove hladiny spotrebitelskeho kose), takze pro lidi by naopak nemel byt problem splacet, protoze si za stejne penize koupi vic zbozi nez loni, a nebo jim zbyde (pri stejnem baliku zbozi jako loni) vic penez na splatky prave te hypoteky. Takze je to spis problem pro ty banky, nez pro lidi.

V dlouhodobem obdobi muze vest k deflacni spirale, viz. napr. http://www.finance.cz/zpravy/finance/42751-co-to-je-kdyz-se-rekne-deflace-/

Nicmene to zduvodneni je slabe, velmi slabe. Dnes viceguverner Tomsik priznal, ze intervenci proti korune chteji vyvolat ne vlastni inflaci, ale inflacni ocekavani, coz jsou dva velmi ruzne pojmy. Kdyby chteli inflaci, tak natisknou prachy a poslou je mezi lidi, ale toho se boji jak cert krize. Tak udelaji bububu. Proste je to psychicky natlak na lidi, aby prachy roztaceli, misto toho, aby sporili.
Muzou se se zlou potazat, protoze zdrazenim (a o nic jineho se nejedna, skupuji euro, zdrazuji euro) se muze stat, ze lidi budou do polstare rvat vic penez nez doted a ne do tuzemskeho polstare, ale napr. do bitcoinoveho .)

Deflace přece dopadá na všechny, kteří si půjčují a musí splácet úroky. Inflace na ty, kteří si spoří. Deflace vede nejen k poklesu cen, ale také k poklesu platů. (Logicky, když se za zboží/službu méně utrží, je méně peněz k rozdělení prodejci i jeho zaměstnancům.) Hypotéka má obvykle fixní úrok (a je na konkrétní částku, která může být při zlevnění domu/bytu kterými je krytá neúměrně vysoká).
V deflaci se na dům snáze spoří.

Ad bitcoinový polštář: To chci do postele :-]

To co popisujes ale je az projev deflace v delsim obdobi. A to jsem tam v podstate uvedl i v tom odkazu.
Kazdopadne to co ted CNB predvadi neni antideflacni opatreni, ale pokus o rozpohybovani ekonomiky vlivem zvysene spotreby. Jen se, narozdil od keynesianskeho zpusobu, kdy se ekonomika startuje pobidkou poptavky z verejnych zdroju, snazi udelat poptavku ze soukromych zdroju tim, ze vyvolaji inflacni ocekavani. Je to hnus nejvyssiho kalibru. Jeden by z toho blil.

Růst peněžní zásoby ve srovnání s nově vytěženým zlatem:

Zdroj: http://www.investicniweb.cz/2013/11/8/zlato-long-cinska-poptavka-tlaci-cenu-zlata-nahoru/

Mně dost otevřelo oči zjištění, že celková emise Kč (M2) vydaných ČNB se z 800 bilionů v roce 1995 vyhouplna na 3200 bilionů letos. To činí 4x nárust za 19 let, tj. cca 7,5 % (!!!) “INFLACE” ročně. Inflace, která není navázána jen na “spotřební koš”, ale i na míru zahraničních půjček apod. Je to průser.

Taky jsme mohli házet peníze z vrtulníku

Robert Břešťan (Ekonom 21.11.2013 strana 47, rubrika Téma)

http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/media_2013/cl_13_131121_hampl_ekonom.html

Nedá se říci, že ČNB sama sebe tím snižováním úrokových sazeb až k nule zahnala do kouta? Myslíte tím, že jsme byli tak úspěšní v dosahování nízké inflace? To není nutně kritika, to je prostě fakt, že vám zbyl už jen jediný nástroj. Není jediný. Když pominu záporné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování anglosaského typu, mohli bychom i vyhazovat peníze z vrtulníku. Udělat tohle čisté monetaristické řešení. Myslím, že naše řešení je oproti všemu zmíněnému stále v mezích konvenční měnové politiky. V této situaci je prostě nutné dát do ekonomiky více peněz. Až se z téhle situace dostaneme, budeme peníze zase stahovat.

Čemu se divíte? ČNB s korunou manipulovala, manipuluje a manipulovat bude
22.11.2013 - Martin Pánek/Mises.cz

Česká národní banka (ČNB) zahájila devizové intervence, lid se začal bouřit, mluvit o okrádání atp. A já to nechápu. Vypadá to, že lidi v podstatě až teď zjistili, že máme centrální banku a že ta manipuluje českou měnu a centrálně plánuje, co se s ní bude dít.

Za oslabení koruny se stal guvernér Singer evropským centrálním bankéřem roku

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer získal ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014. Cenu mu udělil renomovaný měsíčník The Banker, spadající pod vydavatelství Financial Times Group. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš.