Legální / nelegální aneb Bitcoin v účetnictví

Existuje v rozvinutych zemich “zapadni civilizace” nejaky zakon, ktery by zakazoval vytvoreni nebo pouzivani virtualni meny, ktera by nebyla spojena s existenci nejakeho statu? Skoro bych si vsadil, ze ne! Je tu nejaky monetarne znaly clovek, ktery by to potvrdil nebo vyvratil?

Také by mě zajímalo, zda je legální BTC používat. Rád bych BTC zahrnul do svých platebních metod.

Hmm, ono to je tezke, podle me to vyslovene nelegalni neni, ale zase to neni uznana mena, takze na hodne mistech se s tim clovek setka jako s problemem (faktury, oficialni smenarna, …). A druhy duvod je tu, ze se z toho neodevzdavaji dane, takze az se to stane pouzivanejsim, tak stat zacne s timhle urcite prudit :slight_smile: Ale celkem by me zajimalo jak se to vyresi…

Mena pouzivana ve vetsine statu vcetne CR se nazyva “fiat mena” (fiat currency) a ma nasledujici charakteristiky

  1. je nekryta
  2. musi byt pouzita pri vyrovnavani soudnich sporu (je to “zakonne platidlo” - legal tender)

BTC mena je take nekryta, ale neplati samozrejme bod 2). To je ten zasadni rozdil. Nevidim duvod, proc by to bylo nelegalni. Alespon zatim ne. Myslim ale, ze by mohly vzniknout problemy z toho, ze k jednotlivym uctum nelze jednoduse a jednoznacne dohledat jejich vlastniky.

Informace cerpany z filmu Money as debt + wiki.

ciste teoreticky, můžeš si nechat platit třeba eurem nabo dolarama, účetní předložíš fakturu (vydanou/přijatou), kde budeš mít aktuální kurz a přepočet, ta až to všechno sčotne, tak to předá na finančák a jednotkou budou koruny.

Bitcoin urcite je legalni… (stejne jako je legalni obchodovat s kartickama Magic anebo Pokémon :cowboy_hat_face:)

Nelegalni je oznacit Bitcoin nebo jakoukoliv jinou virtualni menu za menu narodni. V tom problem je.

mnoho obchodníků, i firem akceptuje BTC, v čr jen velmi po málu, ale třeba hodně lidí kteží používaj VPN pro torrenty platěj BTC… pak máš víceméně klid od logů z paypalu, platebních karet a tak…

Podobných lokálních měn (na úrovni měst, či krajů) mám hodně i v ČR… určitě desítky třeba http://chrudimskenoviny.cz/kategorie/od-sousedu/pardubice-zavedly-svoji-vlastni-menu-jde-o-dukaty-kterymi-bude-mozne-platit-na- . Nic nelegálního na tom není, pokud se všechny významné příjmy daní, tak jak se mají.

No a BitCoin je zase taková globální měna. Takže taky asi žádný problém.

Ale myslím, že tím, jak je globální a nepříliš dobře kontrolovatelná ty problémy budou… určitě brzy nějakou zprávičku ‘ze světa’ uslyšíme.

Zmiňované lokální měny vždy svoji hodnotu vážou na měnu země ve které platí.
Kurz bitcoinu však není vázán na žádnou další měnu. Navíc, podle našich zákonů se o měnu ani nejedná.

Otázka je o jakou kontrolu kdo stojí… Upřímně o kontrolu vlády a kontrolu centrální banky stojí jen část spektra… Pro mně osobně je mnohem důvěryhodnější jasně daný plán emise měny a pravidla jejího používání, které jsou kontrolovány a vynucovány skrze open-source software nikoliv tak jak se politik nebo úředník zrovna probudí.

Navíc si můžeš svobodně rozhodnout jestli ji budeš využívat anebo zvolíš nějakou alternativní měnu.

Zkuste se podívat do zákona o platebním styku. Já jsem tam našel spoustu podivných věcí (některé si navzájem odporují nebo mi nedávají smysl, co se týče bitcoinu).

Například: (3 tečky dávám tam, kde jsem vypustil něco, co se BTC netýká, anebo je určitě splněno)

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že … poskytne platební službu … aniž je k tomu oprávněna… Za (takový) přestupek … lze uložit pokutu do 20 000 000 Kč.

Platební službou je … provedení převodu peněžních prostředků … z podnětu plátce…

Na druhou stranu ale:
Platební službou není … služba poskytovatelů technických služeb, kteří podporují poskytování platebních služeb, aniž by peněžní prostředky, které jsou předmětem platební transakce, přecházely do jejich
držby.

Podle mě tenhle zákon nedává jednoznačnou odpověď.
Horší je to se zákonem o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Podle našich zákonů není BTC měna. Zabývat se tedy peněžními službami v souvislosti s manipulací s BTC není na místě.

Pokud BTC pojmeme jako “komoditu” tak ji lze zahrnout i do účetnictví (pokud o to někdo stojí). Problém může být s hodnotou (“kurzem”) - v nejhorším případě s lze odpíchnout od “ceny obvyklé” - tedy za kolik se ta která služba (zboží) prodává v korunách.
Jinak zákon nezakazuje poskytnout “protiplnění” (za službu/zboží) jakékoliv, klidně bramborami nebo cihlami, tudíž lze i BTC.

Presne tak…
Je tez mozne o BTC neuctovat az do okamziku konverzi na CZK (tedy jejich prodeje) a pak k prijmu vystavit fakturu na koncoveho uzivatele.

Slozitejsi je to v pripade ze chcete vystavit ke kazdemu prijmu BTC fakturu zvlast… To by pak chtelo idealne provadet kazdou konverzi zvlast (dost administrativy navic).

OK, tomu bych rád věřil. Do kterých zákonů se mám podívat?

Není to měna je to komodita nebo virtualni jednotka. Podle mne má charakter jako cenné papíry (neúčtuje se DPH a výpis z obchodního účtu lze použít jako doklad k o příjmu). Ideální by bylo pokud by se našel účetní a daňový expert a pomohl nám stanovit jasná pravidla a návod pro všechny kdo chtějí akceptovat bitcoiny ve svém obchodě za produkty či služby.

je na uzemi ciech alebo slovenska nejaky obchod alebo podobna prevadzka kde sa da platit bitcoinami (napr za online objednavky…)? uvazujeme o niecom takom, ale neradi by sme nejaky pruser s danovakmi

BTW, jak přeložíte do češtiny “peer-to-peer electronic cash system”

Bylo by potřeba si vyjasnit, o jaké dani se bavíme. Z pohledu DPH bych vystavil daňový doklad v korunách (podle ceníkové ceny) a účtoval o něm rovněž v Kč.
Při podvojném účetnictví je situace obdobná. Pro daňové účely je podstatný “daňový doklad” (faktura), rovněž vystavený v Kč podle ceníkové ceny. V BTC se pak účtuje pouze ÚHRADA pohledávky (což už pro samotnou daň není podstatné). Samotné BTC bych vedl jako “ceniny” na zvláštním účtu. Na konci roku se pak jejich hodnota “ocení” podle aktuálního kurzu (stačí udělat koncem roku nějakou “směnu” aby to bylo něčím podložené). Při konverzích se pak dopočítají “kurzové rozdíly” do mimořádných finančních výnosů nebo ztrát, podle situace - úplně stejně jako když se vede pokladna v cizí měně. (Akorát bych se vyhnul přímo účtům, určeným pro kursové výnosy či ztráty a držel bych se obecných účtů “mimořádné finanční výnosy/ztráty”).
U přijaté faktury je to obdobné. Na dokladu musíte mít vyčíslenu hodnotu v aktuální platné měně státu (u nás Kč) a podle ní bych účtoval. BTC je opět pouze úhrada závazku.
Jak by to bylo v daňové evidenci, to si netroufám, neboť tam se daň odvíjí přímo od platby.

nechame si to este chvilu prejst hlavou (a hlavou nejakej uctovnicky). zatial je to v stave ‘napad’, sam som zvedavy k comu dospejeme